Ko ima analni seks ne može da radi ovo

Informer | vesti 2016-11-03 22:50:01 2016-11-03 22:50:01

Potencijalni davaoci krvi obavezni su da prethodno popune upitnik u kojem moraju da kažu da li su imali analni seks u poslednjih šest meseci.

Shutterstock

"Ako jesu, ne mogu da daju krv", kaže Jelena Istatkov iz Instituta za transfuziju krvi.

Osobe koje upražnjavaju analni seks ne mogu da budu davaoci krvi ni u Srbiji ni u većini zemalja Evrope

Malo ko zna da ovo pravilo postoji već godinama u našem Institutu za transfuziju krvi, ali se u poslednje vreme rigorozno poštuje kako bi se izbegla opasnost od prenošenja polnih bolesti poput HIV-a i hepatitisa.

Svaki potencijalni davalac krbvi obavezan je da prethodno popuni specijalni upitnik u kojem mora da odgovori na niz pitanja o svojim seksualnih navikama, među kojima je i ono da li je imao analni seks u poslednjih šest meseci. Ukoliko jest, neće mu biti dozvoljeno da daje krv.

To pitanje postoji u upitnicima od 2007. godine.

"Mi još od osamdesetih godina prošlog veka vodimo računa o tome da li naši donatori upražnjavaju analni seks, jer na taj način brinemo o zdravlju i bezbednosti. Ako neko zaokruži da je imao analni seks u poslednjih šest meseci, mi ih pozovemo na razgovor, eventualno obavimo dodatne preglede i analize i obavestimo je da u tom trenutku ne može da bude davalac krvi. To će joj biti omogućeno kada prođe period od šest meseci od poslednjeg upražnjavanja analnog seksa", otkriva doktorka Istatkov.

Potencijalni donatori svojim potpisom potvrđuju da su odgovori koje su dali tačni.

"Upitnici imaju sudsko-medicinsku važnost, arhiviraju se i čuvaju 30 godina. Događa se da neko odustane od davanja krvi pošto pročita pitanja iz upitnika. Nema tu nikakve diskriminacije ni po jednom osnovu, pa ni po osnovu seksualne orijentacije. Pitanje svih pitanja je zdravlje davalaca i bezbednost primalaca krvi koji imaju pravo na sigurnu transfuziju", kaže doktorka.

Aleksandar Milošević, urolog i seksolog, kaže da kod analnog seksa postoji veći rizik od prenošenja virusa HIV, ali da to ne mora da bude pravilo.

"Analni otvor je mnogo uži od vaginalnog i zbog toga je mnogo lakše da se prilikom penetracije ošteti zid kože i da se tako naprave ranice. Ukoliko je jedan partner nosilac zaraze, u tom slučaju lakše može da se prenese na drugog. Manji rizik od zaraze, naravno, imaju parovi koji su dugo u vezi i koji ne menjaju često partnere", objašnjava Milošević.

 

Expand player
Pogledajte više