Korona kosi i nakon preležane bolesti
Nemali broj građana koji su preležali koronavirus, a posebno oni čije je stanje zahtevalo bolničko lečenje, nedeljama po izlasku iz bolnice žale se na hroničan umor i nedostatak snage. Iako još nije poznato kakve sve posledice ostavlja taj opasan virus, lekari kažu da je evidentno da posledica ima i da se i posle preležanog kovida-19 i te kako mora povesti računa o zdravlju.


Vladimir Marković
Jovan P. iz Beograda preležao je korona virus, a iako je iz bolnice izašao pre više od tri nedelje, posledice bolesti i dalje oseća.
- U bolnicu sam primljen s upalom pluća. Međutim, pojavio se i problem sa visokim pritiskom, koji do tada nisam imao. U jednom periodu, uprkos terapiji, pritisak je divljao. Sad se to regulisalo, ali i dalje osećam umor i nedostatak snage.
Poslednjih nekoliko dana primetio sam da osećam stezanje i kratkotrajne bolove u grudima, što je jasan znak da se moram uputiti kod kardiologa - navodi Jovan za "Alo!".
Inače, Jovan je samo jedan od gotovo 30.000 građana Srbije kod kojih je od izbijanja pandemije registrovan koronavirus. Za sve koji su se izlečili, oporavak nije bio isti. Neki su ga lako prebrodili, dok je kod nekih virus izazvao ozbiljne posledice.
Međutim, lekari tvrde da su brzo umaranje, nedostatak fizičke snage i slab imunitet česti simptomi nakon preležanog virusa.
- Većina ljudi se žali na intenzivan umor posle bolesti. I naši pacijenti su se takođe najviše žalili na umor kakav ranije nisu osetili tokom neke druge bolesti, žale se na prejako ili prebrzo kucanje srca, plaše se da će njihov srčani mišić biti trajno oštećen - kaže za RTS Ivana Stefanović iz Hitne pomoći.

Printscreen
Oporavak i vraćanje fizičke snage, u zavisnosti od kliničke slike, navodi doktorka Stefanović, može trajati nekoliko meseci.
- Preporuka je da izbegavate težu fizičku aktivnost. Kondiciju ne možete da povratite brzo, srce je sigurno dosta pretrpelo. Posle mesec i po možete da počnete sa šetnjom, pa tek onda nešto intenzivnije, što zavisi od toga koliko je klinička slika bila teška - kaže doktorka Stefanović.
Najčešća greška koju izlečeni prave, prema rečima lekara, jeste da piju svakakve lekove i vitamine kako bi što brže podigli imunitet, a takvo nasumično unošenje, ističu, može da izazove posledice, pre svega kada je reč o jetri.
Odžo preminuo jer se prebrzo vratio košarci

Marko Metlaš
Koliko fatalne posledice može da ima kovid-19, moglo se videti u slučaju nesrećno preminulog 27-godišnjeg košarkaša Majkla Odža, koji je posle razlaza sa Zvezdom preminuo od posledice srčanog udara na treningu u sali FK Partizan.
Korona zahvata više od 70 odsto srca
Profesor doktor Petar Otašević iz Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ kaže da koronavirus može da zahvati i više od 70 odsto srčanog mišića kod prethodno zdravih ljudi. - To je više nego što se ranije mislilo i to nas brine, jer nismo sigurni da li će se ta oštećenja kasnije oporaviti. Ne postoji način da znamo unapred da li će neko imati komplikacije, međutim, to ne znači da ako ste bili zdravi i mladi nećete imati ove komplikacije - kaže doktor Otašević.
Da li se bojite virusa korona?
Opšte je mišljenje da je Odžo nakon preležanog kovida-19 prerano vraćen u profesionalni trenažni proces. Dosadašnja istraga ukazuje na to da se Nigerijac nije do kraja pridržavao saveta lekara u vezi sa lakšom fizičkom aktivnošću, kao i da treneri koji su želeli da mu pronađu novi klub nisu pažljivo gledali njegovu zdravstvenu dokumentaciju. U svakom slučaju, posle preležanog korona virusa i te kako treba voditi računa o zdravlju, naročito o srcu.
Pročitajte još: