Dr Kon upozorio na mere i kada nas čeka novi udar


Printscreen
Do 15 časova u Republici Srbiji na koronavirus testirane su ukupno 913.956 osobe koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Na respiratorima je trenutno 36 pacijenata. Ukupan broj preminulih je 709.
Testiranje
- Više smo puta komunicirali i svakog dana objavljujemo broj testiranih osoba. Ukoliko gledamo broj od početka epidemije u našoj zemlji, ukupan broj testova koje smo uradili je 12.900 na 100.000 stanovnika. To je ukupan broj testova. U Hrvatskoj je taj broj 4 puta manji, a u Rumuniji 8.700 na 100.000 stanovnika - rekla je Kisić-Tepavčević.
Novi Pazar
- Situacija je u Novom Pazaru pod apsolutnom kontrolom. Situacija se može smatrati stabilnom. PCR pozitivni u poslednjih 5 dana jeste 5 pacijenata. To naravno, ne znači da građani mogu da krenu u slavlje jer smo veoma daleko od konačne pobede, ali nam ovo daje motiv i podstrek jer su mere dale rezultat. Nadam se da ćemo svi shvatiti da maksimalna disciplina vodi ka završetku epidemije - rekao je Gojković.
Izolacija - kućno lečenje
- Još od sredine jula je to preporuka SZO. Ako imate simptome bolesti, oni su najznačajniji i ako ti simptomi nestanu posle 14 dana nema razloga za testiranje. Ako bi se otkrio pozitivan nalaz, ne smatra se virus vijabilnim. Potrebno je najmanje 3 dana da bude bez ikakvih simptoma da bi tako nešto moglo da se desi. Kontrolni pregled je bitniji od testiranja. Daleko nam je značajnije da kontrolišemo u nekim posebnim okolnostima, domovima za stare ili zaposleni koji su duže bili odsutni, nego da radimo neke beznačajne testove. Prisusutvo nukleinske kiseline ne dokazuje da li je virus živ, ali i da je sposoban da se prenese - rekao je Kon.
- Kao što se osoba ne otpušta iz bolnice kad je negativna već kada je klinička slika stabilna. Osoba koja je otpuštena iz bolnice potrebno je da provede još 2 nedelje u kućnoj izlolaciji. Nakon toga odlazi kod lekara opšte prakse na kontrolni pregled. Čak i ako neko preleži bolest, mora da se pridržava mera. Postoji procedura za one koji nisu imali simptome, a to je da mora da prođe 14 dana od prvog simptoma - rekla je Kisić-Tepavčević.
Građani koji se vraćaju sa letovanja
- Za svakog da li je odlučivao da li će ići van zemlje, procenio je stepen rizika za sebe i svoju porodicu. Svako ko odlući da ode, neka ima na umu da je dosta nepovoljna epidemiološka situacija u drugim zemljama. Kada se vrate građani vrate u našu zemlju, potrebno je da budu u maksimalnoj inkubaciji, da se trude da imaju što manje kontakata i da koriste mere, da bismo sprečili širenje infekcije. Moramo da budemo čuvari sopstvenog zdravlja. U ovom momentu nismo doneli odluku koja važi za građane koji se vraćaju iz inostranstva.
Nije istina da baš ništa ne preduzimamo. Na granici kod ulaska u zemlju postoji zadravstveno upozoronje. U njemu stoji, ako se pojave bilo kakve tegobe, spisak ustanova kojima bi trebalo da se jave. Drugo, danas je na kriznom štabu snažno se preporučuje da deca školskog uzrasta, u prvih 10 dana, ne odlaze na nastavu, već da je sprovode onlajn. Što se tiče poštovanja upozorenja, da li imamo neke instrumente da li poštuju, što je prebačeno na samog pojedinca. Mi ćemo imati udar povratka - rekao je Kon za kraj.
Potrebno je što manje kretanja kada se građani vrate u Srbiju, kao i da dete prati onlajn nastavu. Sve je u cilju sprečavanja širenja infekcije.
Pročitajte još: