Opasna zaraza hara vrtićima!
Zarazna je, lako se prenosi, i to direktno, sa osobe na osobu, ili indirektno preko predmeta. Našoj redakciji javili su se brojni roditelji koji su zabrinuti zbog zaraze koja napada mališane.
Najugroženija su deca do pete godine života, a u veoma retkim slučajevima se može javiti i kod odraslih. Bolest obično traje od tri do pet dana. Najvažnija prevencija od ove bolesti je pranje ruku, posebno posle toaleta i menjanja pelena, kao i pre obroka ili spremanja hrane.
- Pre nekoliko dana su me pozvali iz vrtića da kažu da detetu nije dobro i da ima temperaturu. Drugi dan su izbili plikovi i odmah smo otišli kod našeg pedijatra. Razgovarala sam i s drugim majkama, koje su mi se žalile da su im deca dobila istu bolest - kaže za naš list majka Biljana R.
Šta je BRNU?
Ako mnogi misle da je u pitanju nova bolest, ona je prvi put registrovana još davne 1957. godine na Novom Zelandu. Najčešći uzročnici su koksaki i enterovirus.
Doktorka pedijatrije Nevenka Raketić, u razgovoru za „Alo!“, objašnjava da se BRNU manifestuje pojavom osipa, koji se prvo javlja u ustima, u vidu bolnih plikova na grlu, jeziku, desnima, nepcu ili sa unutrašnje strane obraza. Plikovi su crveni sa beličastim vrhom, često pucaju i na tom mestu ostaje oštećena koža. Slične promene se javljaju i na šakama i stopalima, a moguća je pojava osipa na zadnjici ili butinama.
- Veoma često se nekoliko dana pre pojave ospe javljaju povišena temperatura, malaksalost ili razdražljivost. Pojačano je lučenje pljuvačke i deca odbijaju čvrstu hranu, apetit je oslabljen, a može se javiti i dijareja. Tako da ukoliko roditelji primete navedene simptome treba obavezno da se jave lekaru - kaže dr Raketić i dodaje da ne postoji terapija koja bi delovala na direktan uzrok bolesti, kao ni vakcinacija koja bi je srečila.
S obzirom na to da su bolne ranice u ustima osnovni simptom, za lečenje se koriste lekovi koji ublažavaju bol i snižavaju temperaturu.
- Pedijatar može da prepiše i recept za takozvani magični rastvor za ispiranje usta, a terapija koja se preporučuje, a koju deca najradije prihvataju, jeste sladoled, jer hlađenjem ranica u ustima smanjuje se bol. Važno je i da deca uzimaju dovoljno tečnosti - napominje naša sagovornica i savetuje roditelje da promene na rukama i nogama kod dece peru toplom vodom i sapunom i da ih dobro osuše posle pranja, a ukoliko plikovi puknu, na oštećenu kožu treba staviti antibiotske praškove ili kreme, pa preko staviti gazu na par dana.
- Treba imati na umu da su nakon oporavka od bolesti deca još nekoliko nedelja kliconoše, pa za to vreme ne treba da posećuju vrtić i igraonice - ističe Nevenka.
Komentari (7)
Ana
02.06.2016 08:03
Ja sam mislila da je ebola u najmanju ruku, po ovom naslovu OPASNA ZARAZA. Virus je, kao svaki drugi...
baba
02.06.2016 08:51
Moja tri unuka imala ovu bolest. Brzo prolazi. Jedna prosle godine a dvojica ove.
Колпортер
02.06.2016 09:20
Вратите чистачице које сте отпустили са посла ради уштеде па проблема бити неће. Е и купите сапун!!!
dr
02.06.2016 09:35
traje do 10 dana.Temperatura traje 3 dana.Osip je delimicno bolan,afte u ustima ne moraju biti,ali ono sto se ovde ne navodi je da nakon bolesti,kozica sa prstiju,dlanova i tabana se ljusti u komadima,a isto tako i noktici znaju da otpadnu.Detetu prati ruke sto cesce tokom bolesti,obarati temperaturu i davati sto vise napitaka.Za afte u ustima Apis gola se pokazao kao najbolji.A promene na kozi mozete mazati uljem propolisa jer ih brzo sasusi.
Is
02.06.2016 12:05
Nama je pomogao pikovi sirup, u roku od 48 sati se sve povuklo, a za usta sprej tantum verde. Taj osip izgleda kao boginje.
jekka
02.06.2016 13:46
Nista strasno,virus koji brzo prolazi,temperatura tri dana i plikovi koji prolaze za tri dana..sin je imao cak dva puta i prvi put su i noktici otpali..nije imao u ustima plikove,samo najvise na licu,po rukama i nogama
Bojana
03.06.2016 14:27
Samo se nadam da pedijatri neće davati potvrdu da je dete zdravo i da moze u vrtic posle nekoliko dana, jer je dete zarazno i kliconosa jos nekoliko nedelja. Eto epidemije u najavi.