Orban kupuje Vojvodinu!
Viktor Orban, premijer Mađarske, planira da u Vojvodinu upumpa 166 milona evra koje je dobio od Evropske unije.
Deo tog novca, odnosno najmanje 10 miliona evra, trebalo bi da strankama vojvođanskih Mađara stigne već pred predstojeće izbore, a dugoročni cilj je jačanje pozicija Mađarske i slabljenje uticaja zvaničnog Beograda na području Vojvodine.
Prema saznanjima “Alo!” iz diplomatskih krugova, to je predsednik mađarskog parlamenta Laslo Kever nedavno saopštio jednom od bivših lidera Saveza vojvođanskih Mađara, uz opasku da je Orban nedavno morao da vodi neprijatan razgovor sa briselskom administracijom, koja mu je postavila pitanje zašto toliki novac želi da usmeri na područje Vojvodine bez prethodnih konsultacija sa zvaničnim Briselom.
S druge strane, po Keverovim rečima, problem za Orbana predstavlja i to kako da toliki novac na zakonit način uvede u finansijske tokove Srbije, a da to od srpskih vlasti ne bude “pogrešno protumačeno”. Orban je zbog toga u razgovoru sa predstavnicima mađarskih stranaka tražio da mu njihovi stručnjaci sačine koncept ulaska tog novca u Srbiju koji bi bio usaglašen sa srpskim zakonodavstvom. Novac bi pre svega trebalo da bude namenjen razvoju privatnog preduzetništva, poljoprivrede i turizma.
Kever je u razgovoru naveo da je u kontaktima sa predstavnicima Ambasade SAD u Budimpešti dobio uveravanja da SAD vodi stratešku politiku prema Srbiji koja nije vremenski ograničena i koja ide u pravcu da se Srbija zbog čvrste istorijske povezanosti sa Rusijom svede na “realne” državne granice i da ubuduće zvanični Beograd ima što manju vlast u Vojvodini.
- Predstavnici ambasade su mi rekli da je SAD najmoćnija zemlja na svetu i da ne menja svoju politiku i njene strateške pravce, već na toj politici istrajava sve do realizacije svojih strateških ciljeva – preneo je predsenik mađarskog parlamenta.
Kever je nakon toga konstatovao da “Mađarska mora biti spremna za ono vreme kad Srbija ne bude više mogla da ima potpunu kontrolu na području Vojvodine” i izneo procenu da će Vojvodina u narednom periodu sve više biti okrenuta prema Budimpešti ukoliko Mađarska bude investirala veliki kapital na tom području, a prvenstveno u oblasti poljoprivredne proizvodnje. Predsednik mađarskog parlamenta potom je rekao da je značajan problem to što je jedan deo stanovništva Srbije okrenut prema EU, a drugi prema Rusiji. On je izneo i to da je svestan da je stanovništvo u Vojvodini većinski srpsko, ali da to nije nepremostiva prepreka u realizaciji mađarskih nacionalnih interesa, s obzirom na to da postoji veliki broj nacionalno mešovitih porodica, zbog čega treba igrati na kartu stvaranja novog “vojvođanskog” identiteta.
Mađarske kalkulacije
Ništa bolje o Srbiji nije govorila ni potpredsednica mađarskog parlamenta Katalin Sili, koja je u razgovoru sa bivšim vojvođanskim političarem rekla da međudržavni odnosi Srbije i Mađarske nisu tako dobri kako se javno govori. Ona je naglasila da ne veruje da će Srbija tako brzo uspeti da sprovede neophodne reforme i otvori sva poglavlja u pregovorima sa EU. Prema njenim rečima, u kontaktu sa poslanicima parlamenta EU rečeno joj je da će Srbija na kraju tog procesa morati da prizna nezavisnost Kosova i Metohije i jasno se distancira od Rusije.