Ostavio ženu da živi sa 400 dinara mesečno!
Živadinki Radovanović, koja je primalac socijalne pomoći, izvršitelj provalio u kuću i popisao stvari dok je bila kod lekara, a troškove izvršenja naplatio 10 puta više od vrednosti duga
Živadinki Radovanović (56) iz Svrljiga, koja prima socijalnu pomoć od 7.800 dinara mesečno, izvršitelj Miljan Trajković, kako kaže, dok je bila kod lekara, provalio je u kuću i popisao stvari, među kojima su i one čija je plenidba Zakonom o izvršenju i obezbeđenju (ZIO) zabranjena - krevet i šporet. Osim toga, Trajković je svoje troškove naplatio deset puta više od vrednosti duga.
Radovanovićevu je 2010. godine udario auto na ulici, tada se obratila sudu i dobila spor. Međutim, ispostavilo se da je te godine svojoj pravnoj zastupnici ostala dužna 4.000 dinara, za šta ona tvrdi da nije znala, da bi do dana kada je došao na naplatu, u junu ove godine, uz troškove izvršitelja, taj dug dostigao 44.460 dinara.
Tanja Simić (39), Živadinkina ćerka, objašnjava za naš list da je njena majka težak srčani bolesnik, da ne može da radi, a nakon što izvršitelju isplati mesečnu ratu duga od 7.440 dinara, za život joj ostane manje od 400 dinara.
Skromnu kućicu u kojoj Živadinka živi dobila je na korišćenje od opštine, kuća nema ni čestit krov, već je improvizovan od najlona i dasaka.
Po zakonu, izvršitelji ne smeju da plene:
- sredstva za ličnu upotrebu
- odeću i obuću
- pribor za higijenu, posteljinu
- osnovne zalihe hrane
- ogrev za tri meseca
- invalidska pomagala
- najosnovniji nameštaj: krevet, peć, šporet, frižider
- stvari koje imaju emotivnu vrednost za dužnika: albume sa slikama, kućne ljubimce…
Tanja nam je ispričala da je 27. juna ove godine bila sa majkom kod lekara jer se radi o bolesnoj ženi koja je kod lekara više nego u svom domu.
- Ona uveče nije mogla da uđe u kuću jer brava nije reagovala na ključ. Od komšija smo saznale da su bili izvršitelji. Sutradan smo otišle kod Miljana Trajkovića. Nismo ga ni videle, već nas je neprijatna pravnica obavestila da su stvari popisane zbog dugovanja advokatu i dala nam ključ od kuće. Ja sam rekla da mi 44.460 dinara nemamo, a ona mi je tada poručila da je nije briga odakle ćemo platiti. Od tada majka isplaćuje izvršitelju mesečno 7.440 dinara, a u momentu kada se katastrofa dogodila, u junu, julu i avgustu, ona je bila potpuno bez novca jer smo obnavljali zahtev za socijalnu pomoć - priča Simićeva i dodaje da je bila očajna jer je i sama u vrlo lošoj materijalnoj situaciji.
- Kada smo otvorile vrata, videle smo popisane stvari - krevet, „smederevac“, ručnu testeru, zamrzivač, televizor. A na nalepnicama jasno piše da je kazna od 10.000 do 200.000 dinara ako se nalepnice oštete. Pa molim vas, kako je moguće da skuva nešto na „smederevcu“, a da ne ošteti papirnu nalepnicu?! A kad je hladno, majka cvokoće u kući - priča naša sagovornica kroz suze.
Tanja je tada zarađivala tako što je čistila po kućama, a nameštaj i odeću za majku je obezbedila tako što su joj davali ljudi kod kojih je radila.
Pročitajte još:
Ipak, ona uspeva koliko je u njenoj moći da prehrani majku kako ne bi umrla od gladi, a poslednju ratu treba da isplate do kraja novembra.
Igor Jakšić, predsednik udruženja koje se već dve godine bori protiv izvršitelja - „Narodna jaka Srbija - Živi zid“, tvrdi za „Alo!“ da je to što je uradio izvršitelj Trajković suprotno ZIO zakonu.
- Ženi koja je socijalni slučaj i nema primanja osim socijalne pomoći popisati šporet i krevet je van svake pameti. Po ZIO zakonu te stvari su izuzete iz popisa i zaplene kao osnovno sredstvo za život. Smatram da je ovim izvršitelj načinio bitne povrede pomenutog zakona i prekoračio svoja ovlašćenja - kaže on i dodaje da mnogi u niškom kraju za Trajkovića tvrde da se radi o bahatom izvršitelju koji je umislio da je iznad zakona i pravde.
Komora izvršitelja: Sve po zakonu
Iz Komore javnih izvršitelja kažu za naš list da pre nego što je obavljen popis pokretnih stvari, Živadinkinu kuću obišli su pomoćnici javnog izvršitelja dva puta, niko nije zatečen, a ostavljeno je obaveštenje. A zatim 27.06.2018. godine, javni izvršitelj pristupio je popisu stvari.
- Shodno Zapisniku o popisu, izvršni dužnik je dozivan, ali niko nije otvorio, te je bravar mašinske struke pristupio otvaranju ulaznih vrata, a kasnije i promeni uloška brave - navode oni i dodaju:
- Nije tačno da je popisan jedini šporet, a izvršnom dužniku ostavljene su stvari neophodne za život, u skladu sa zakonom ZIO, i to: krevet, trpezarijski sto, stolice, peć na čvrsto gorivo, frižider i štednjak.
Takođe, iz Komore kažu da javnom izvršitelju nije poznata činjenica da je izvršni dužnik primalac socijalne pomoći, niti je ista javnom izvršitelju dostavila bilo kakve dokaze o tome.