Otkrili "živi lek" za rak

alo.rs | vesti 2017-09-01 05:36:45 2017-09-01 05:36:45

Terapija podrazumeva uzimanje belih krvnih zrnaca od pacijenta, nakon čega se radi reprogramiranje ćelija

Shutterstock

Nova nada za obolele od raka! U SAD je odobrena upotreba prvog takozvanog živog leka kojim se leči kancer, a u pitanju je tretman za redizajniranje pacijentovog imunog sistema tako da napada ćelije kancera, a trenutno kompanija „Novartis“ za njega naplaćuje 475.000 dolara. Ističe se da je prednost leka u tome što se prilagođava svakom pacijentu ponaosob, za razliku od konvencionalnih metoda kao što su hemoterapija ili operacija.

Zove se CAR-T i proizvodi se ekstrakcijom belih krvnih zrnaca iz krvi pacijenata. Ćelije se zatim genetski reprogramiraju da bi potražile i ubile rak. Ubice kancera se zatim vraćaju u pacijenta i kada jednom pronađu svoju metu, umnožavaju se. Terapija koja će se plasirati kao „kimrijah“ deluje protiv akutne limfoblastne leukemije. Većina pacijenata reaguje na normalnu terapiju, a „kimrijah“ će biti odobren kada ti tretmani ne budu delotvorni.

Doktor Stefan Grup, koji je testirao CAR-T na jednom detetu u dečjoj bolnici u Filadelfiji, rekao je da je pacijent bio blizu smrti, ali je sada već više od pet godina bez raka. Od 63 pacijenta koji su bili tretirani CAR-T terapijom, 83 odsto je u potpunoj remisiji nakon tri meseca terapije, a dugoročni podaci se i dalje prikupljaju. Međutim, terapija nosi određeni rizik jer može izazvati potencijalno otpuštanja opasnog citokina iz brze proliferacije CAR-T ćelija u telu.

- Kada su u pitanju leukociti iliti bela krvna zrnca, ima više različitih tipova, a ta jedna podvrsta, koja se zove b limfociti, deli se na one koji prave antitela, koji napadaju šta je potrebno da se uništi u organizmu, a c limfociti učestvuju u tom odgovoru imunog sistema - kaže za “Alo!” molekularni biolog Maja Srbovan.

Expand player
Pogledajte više