Vojska Srbije
Ministarstvo odbrane
Vojska Srbije

Ministarstvo odbrane

Vojska Srbije, Foto: Ministarstvo odbrane

Grmi, seva, vreme se menja... I to zahvaljujući projektilima koje ispaljuje Vojska Srbije, a razvijeni su u okviru tajnog projekta započetog još u vreme JNA.

Prema saznanjima, Jugoslavija je bila među retkim zemljama čiji su stručnjaci eksperimentisali i pokušavali da kontrolišu vremenske prilike. Najdalje su odmakli u razbijanju oblaka i sprečavanju kiše delovanjem specijalnim supstancama, a sve je rađeno u okviru tajnog projekta koji su naučnici uključeni u rad na njemu nazivali “Gospodar kiše”.

Složene tehnike

Kako kaže jedan od sagovornika, ono što je započeto i donekle razrađeno u nekadašnjoj JNA, nastavili su stručnjaci Vojske Srbije i uspeli da razviju projekat do kraja...

- Nije bilo nimalo lako ovladati tehnikama efikasnog razbijanja kišnih i gradonosnih oblaka kada je to neophodno. To ni dan – danas ne mogu ni vojske mnogo razvijenijih zemalja. Ipak, na kraju je ostvaren rezultat, a sistem je prvi put, da tako kažem, zvanično isproban i upotrebljen u oktobru 2014. godine, kada je Vladimir Putin bio u poseti Srbiji – otkriva sagovornik, koji je kao visoki starešina Vojske do penzionisanja bio među oficirima zaduženim da daju logističku podršku tajnom projektu.

Prema rečima izvora, te 2014, Putin je kao specijalni gost prisustvovao vojnoj paradi “Korak pobednika” u Beogradu. Tada su naši stručnjaci pomenutom specijalnom metodom, kojom su ovladali, rasterali oblake i sprečili kišu iznad glavnog grada u vreme kada je smotra trebalo da počne. Gosti, među kojima i Putin, kao i publika, ipak su morali da se sklanjaju od kiše ili kisnu, ali razlog nije neefikasnost “Gospodara kiše”, već to što je ceremonija kasnila dva sata jer je kasnio dolazak ruskog predsednika.

Ipak, ta proslava Dana oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu pokazala je da je Vojska Srbije razvila delotvoran način na koji može bar na izvesno vreme da upravlja vremenskim prilikama.

Srebrni jodid

Prema informacijama, isti sistem, ako sve bude u redu, ponovo će biti primenjen u novembru, kada će se u Beogradu održati velika vojna parada, na koju će i ovog puta doći predsednik Rusije Vladimir Putin i mnoge druge visoke zvanice.

Detalji o ovom programu Vojske Srbije čuvaju se kao strogo čuvana tajna. Ipak, prema nekim saznanjima, on je sličan onome što upotrebljavaju neke druge države, a pre svega, najmoćnije armije sveta. Primera radi, Rusi za rasterivanje oblaka koriste reagense na bazi srebrnoj jodida, suvog leda i cementne prašine, pa se može s velikom verovatnoćom pretpostaviti da je nešto od toga u upotrebi i kod nas. Specijalne materije iznad određenog područja raspršuju se iz kontejnera koji nose avioni.

 

Komentari (7)

m

25.08.2018 16:21

Kako to da nam grad pravi toliku stetu poljoprivredi ako imamo to znanje

dr

25.08.2018 17:22

Ма баш су се прославили за време поплава када је готово Обреновац био под водом,

a u...

25.08.2018 18:26

...otkrili ste ameriku... pa odavno se zna da se protivgradne rakete prave na bazi srebr- jodida... u ostalom i Krusik ih je radio... aman zaman...

sasa

25.08.2018 19:21

promasili dugme kada su bile poplave u Obrenovcu

pera zderaaa

25.08.2018 19:31

pa kad su tako pametni sto su nam navukli kisuuu citav juliiiiiii

Voša

25.08.2018 22:30

Što vulin malo ne ,,pusti sad kišu,, verovatno ima ravne tabane ili ne vidi dobro?

Kiki

26.08.2018 00:06

Ako ste vi normalni bog me ubio.Ko da kontroliše vreme vojska pa danima čekaju da se digne magla da bi izveli gađanje to rusi imaju a neka budala vas naložila da i mi imamo. Pa mi ne da ne možemo da kontrolišemo vreme nego ni grad ne možemo da zaustavimo. Striži su nadletali beograd i rasterivali oblake sa migovima i to je malo umanjilo padavine za vreme parade koji ste vi ludaci... Vojska da ima tako nešto niđe veze ako vojska to ima i funkcjoniše ja ću da dam 5000 evra u humanitarne svrhe.