Radnicima oduzimaju mobilne?!

Ivana Žigić | vesti 2016-08-15 21:50:32 2016-08-15 21:50:32

Zaposleni u lancu marketa “Sunce” prolaze kao bosi po trnju!

Shutterstock

Njihova bivša radnica kojoj je prekipeo nehuman tretman na poslu obratila se našoj redakciji navodeći da im rukovodioci svakog meseca uzimaju po 1.000 dinara na ime eventualnih manjkova u pazaru, oduzimaju im mobilne telefone na početku smene, ne plaćaju im prekovremeno iako gotovo svakodnevno ostaju i po dva sata duže na poslu, a slobodan dan nemaju i po čitav mesec!

Ovo je za “Alo!” ispričala Zorica R., bivša radnica na kasi u marketu “Sunce” u Vojvođanskoj ulici u Novom Beogradu, koja je nakon torture koju je prolazila pet meseci dala otkaz jer više nije mogla da izdrži.

- Iako imam višegodišnje radno iskustvo u prodavnicama, ovo što se dešavalo u “Suncu” nigde nisam doživela! Najpre sam se šokirala kada je šefica tražila da joj od svake plate, čim primim novac, na ruke dajem 1.000 dinara za, kako je objasnila, eventualne manjkove koje budem imala u pazaru.

Kad sam se pobunila, ona mi je pripretila i rekla da mi je bolje da odmah dam taj novac da ne bi ona u popisu našla sve i svašta, pa da bude i više. Inače, mi svaki dan na kraju smene proveravamo da nema nekog manjka i, ukoliko se ispostavi da ga ima, platimo iz svog novčanika - priča Zorica, inače samohrana majka dvoje dece. Ona navodi i da je jednom kažnjena smanjenjem plate od 10 odsto jer je držala kod sebe mobilni.

- To još i mogu da razumem, ali nakon toga je šefica zahtevala da čim dođem na posao, stavim telefon u sef, iz koga mogu da ga uzmem tek kada odem na pauzu ili krenem kući! A imam dvoje maloletne dece i ne mogu da dozvolim da se nedajbože nešto desi, a da ne mogu da me dobiju - objašnjava Zorica.

Pored svega, priča, nijednom nije s posla izašla na vreme.
- Radila sam od 6 do 14 časova, ali nikada se nije desilo da izađem tačno u 14. Naprotiv, najčešće sam ostajala do 15-16 časova, a prekovremeno mi nikada nije plaćeno, iako smo se otkucavali prilikom dolaska i odlaska s posla. Da ne pričam da je znalo da se desi i da punih mesec dana radim bez slobodnog dana - navodi ona.

Čak i kada je dala otkaz, nakon pet meseci, doživela je još jednu neprijatnost nakon odrađenih 15 dana otkaznog roka.
- I tada mi je šefica tražila da joj dam 500 dinara za eventualne manjkove što sam taj put odbila da uradim iako mi je rekla da će reći da sam pokrala robu - ogorčeno kaže Zorica.

Možda i najneverovatniji slučaj desio se kada se posekla na mašinu za delikates.
- Rana je bila baš ozbiljna. Pre nego što sam krenula kod lekara, kontrolor prodavnice mi je poručio da budem kolegijalna i ne kažem lekarima da sam se posekla na poslu - priseća se naša sagovornica.

„Sunce“: Ništa neregularno nismo radili

Kako je za “Alo!” naveo Milovan Ivanović iz kompanije “Kvatro kompani”, u okviru koje posluje lanac marketa “Sunce”, prijava od strane radnika i bivših radnika protiv poslovodstva postalo je već “navika”. - Kad god je neko nezadovoljan, on ispoljava to na taj način. Inače, sve su poslovođe dužne da šalju izveštaj na kraju dana i prijave bilo kakav problem - objašnjava Ivanović. Za Zoricu R., kaže, da nije imala nikakve napomene od strane kontrolora. - Jedino su je nekoliko puta opominjali za korišćenje mobilnog telefona u toku radnog vremena, zbog čega su joj na kraju oduzimali telefon i držali ga u sefu dok ne ode na pauzu ili završi smenu. A što se plaćanja tiče, kada je trebala da ode nakon odrađenog otkaznog roka, trebalo je samo da plati 200-300 dinara za neku oštećenu robu - naveo je Ivanović.

 

Ministarstvo: Protivno zakonu

Da u “Suncu” postupaju prema radnicima protivno Zakonu o radu potvrđuju i u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. - Poslodavac nije ovlašćen da od zaposlenog traži od njegove zarade bilo koji novčani iznos, a radi eventualalnih budućih manjkova u kasi. Poslodavac nije ovlašćen da zaposlenom prema svom nahođenju oduzima lične stvari i da ih vraća kada on to želi - navode za “Alo!” u Ministarstvu i dodaju da zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu za prekovremeni rad (uvećava se za najmanje 26 odsto od osnovice), kao i da stiče pravo na korišćenje godišnjeg odmora u kalendarskoj godini posle mesec dana neprekidnog rada od dana zasnivanja radnog odnosa kod poslodavca.

Expand player
Pogledajte više