Vladimir Vučković:  Fiskalni savet
Goran Srdanov
Vladimir Vučković:  Fiskalni savet
Vladimir Vučković: Fiskalni savet, Foto: Goran Srdanov

Kako za „Alo!“ objašnjava Vladimir Vučković, član Fiskalnog saveta, izbori, uobičajeno, menjaju ekonomsku politiku i planove vlade. 

- S obzirom na to da smo mi u procesu reformi i da to podrazumeva i otpuštanja u javnom sektoru i rešavanje statusa državnih preduzeća, uključujući i stečajeve, velika je verovatnoća da će ti neophodni procesi biti odloženi ili znatno usporeni - ističe Vučković.

 

Posledice raspisivanja izbora:

- Stopiranje otpuštanja u javnom sektoru

- Usporen ili čak zaustavljen proces reformi

- Zaustavljanje restrukturiranja i privatizacije preduzeća

- Smanjen obim direktnih stranih investicija

Kako dodaje, i u pogledu dolaska stranih investitora iskustvo pokazuje da oni čekaju razrešenje izbora.


- Iskustvo je pokazalo da treba da prođe bar pola godine od formiranja vlade i sprovođenja njenog novog programa da bi investitori počeli jače da ulažu novac - zaključuje Vučković.


I Milojko Arsić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, ocenjuje da će doći do usporavanja reformi usled izbora, i to najmanje za tri do četiri meseca.


- Naročito onih reformi koje nisu baš popularne, a to su otpuštanja u javnom sektoru, restrukturiranje javnih preduzeća i privatizacija bivših društvenih preduzeća. Druge reforme koje nisu toliko bitne za narod verovatno će nastaviti da se odvijaju - smatra Arsić.
Izbori će, kako procenjuje, uticati i na odlaganje dolaska investitora.


- Kratkoročne odluke investitora neće se značajnije menjati, ali kada se radi o dugoročnijim planovima, na to će uticati to kakva će se vlada formirati nakon izbora. Važno je da se vidi da li će jačati pozicija reformskih ili antireformskih snaga - napominje Arsić.


Kako zaključuje, izbori ne bi trebalo značajnije da utiču na proces fiskalne konsolidacije jer je i sam budžet za ovu godinu uskrojen sa već donetom odlukom o izborima.