Srbi više vole zatvor, nego rad u javnom interesu! Samo jedan čovek izuzetak


Alo!/Vladimir Marković
Samo jedan Srbin prošle godine je umesto novčane kazne obavio društveno-korisni rad, od čak 680 onih kojima je data ta mogućnost. Umesto toga, oni radije kazne plaćaju na rate, ali pristaju i na zatvorsku kaznu.
U prethodnoj godini izrečeno je malo kazni rada u javnom interesu jer takva kaznanije dala očekivane rezultate, rekla je Olivera Ristanović, predsednica Prekršajnog suda u Beogradu.
- U vreme poplava u Obrenovcu Prekršajni sud u Beogradu u 680 predmeta potvrđena je odluka da se novčana kazna zameni radom u javnom interesu. Od tih 680 predmeta samo jedan kažnjeni se javio da ode na rad, ostali su platili novčanu kaznu. Ako pak nisu u mogućnosti da plate novčanu kaznu, radije idu u zatvor, pa mogu komšijama da kažu da su na godišnjem odmoru - rekla je Ristanović.
Kako je ona objasnila, poznate ličnosti i političari retko kada priznaju kada izvrše prekršaj i dođu da plate kaznu, dok običan građanin koji jedva sastavlja kraj s krajem priznaje i zamoli da izrečenu novčanu kaznu plati u više mesečnih rata.
Ristanović navodi da je Prekršajni sud u Beogradu prošle godine u budžet uneo 1,5 milijardi dinara, a od početka ove godine oko 200 miliona, mada, kako kaže, početak godine nikad nije bio posebno reprezentativni uzorak.