Srbijagas
Promo Srbijagas
Srbijagas

Promo Srbijagas

Srbijagas, Foto: Promo Srbijagas

U „Srbijagasu“ mimo zakona uvode nove kategorije potrošača i lupaju cene kako im se hoće. Naime, korisnici koji imaju dug, odlukom generalnog direktora ovog javnog preduzeća plaćaju čak 15 dinara skuplje kubik gasa od redovne cene koju je izglasala Vlada.

Dušan Bajatović izgleda misli da može da radi šta mu padne na pamet i kad mu padne na pamet, pa je tako u skladu sa svojom, već svima poznatom samovoljnom politikom odlučio da dužnike kazni i ujedno i diskriminiše, svrstavajući ih u potpuno novu, izmišljenu kategoriju potrošača - neovlašćeni korisnik, koji od početka ove godine kubik gasa plaća čak 15 dinara skuplje od redovne cene.

Đura će ti oprostiti što te tukao

Da paradoks bude veći, takozvani neovlašćeni korisnici dobili su dopis iz „Srbijagasa“ februara ove godine u kojem se informišu da je odlukom generalnog direktora promenjena cena za neovlašćeno korišćenje gasa i da iznosi 47,06 dinara, te im se izvinjavaju što i na računu za januar nisu fakturisali višu cenu, proglasivši januarski račun nevažećim.

- Oni nam se u tom dopisu još izvinjavaju zbog nastale greške, jer nam za januar nisu fakturisali višu cenu gasa koju su sami odredili. pa su sami proglasili taj račun nevažećim. To je država u državi. Ovo je situacija kao iz filma „Balkanski špijun“: „Đura će ti oprostiti što te je tukao“ - u neverici priča za „Alo!“ Šikman.

Sretko Šikman iz Kikinde je jedan od potrošača koji su početkom godine dobili status „neovlašćenog korisnika gasa“. Prema ovoj, u najmanju ruku, samovolji menadžmenta, „neovlašćeni korisnici“ za potrošeni kubik gasa plaćaju 47,06 dinara, umesto po važećoj ceni od 32,28 dinara.

- Od duga koji imam ne bežim i ne izbegavam da platim, ali ako je cena gasa za sve ista, plaćaću je i ja toliko - rezignirano kaže Sretko Šikman.

On tvrdi da ni sam ne zna koliko se do sada naplaćao računa za gas i po kojoj ceni, jer mu svaki mesec stižu različiti računi, po tarifi višoj od one koju je propisala Vlada. Zbog toga se nekoliko puta lično obratio dopisom JP „Srbijagas“.

- Tražio sam objašnjenje zašto svakog meseca dobijam različitu cenu za kubik gasa: 35,30; 47,06; 46,30; 46,14; 45,14... Želeo sam da znam na čemu sam. Još su hteli i nezakonito da mi uklone set za gas, poslali su radnike, ali im nisam dozvolio - tvrdi Šikman.

Iz JP „Srbijagas“ u junu je stigao odgovor na Sretkovu reklamaciju, u kojoj navode da će takve račune za gas dobijati dokle god ne reši pitanje redovnog dugovanja.

- Da bi bila fakturisana redovna cena gasa, koju je donela Vlada Republike Srbije, morate izmiriti svoje redovno dugovanje u iznosu od 11.804,86 dinara - navedeno je u odgovoru.

Iz Udruženja potrošača Kikinde, koje je deo Nacionalne organizacije potrošača Srbije, a koje se angažovalo za rešavanje pomenutog problema, navode da ovo javno preduzeće nema zakonsko pravo da uvodi kategorizaciju potrošača.

- Smatramo da su opasne i nedopustive, a pre svega protivzakonite ovakva samovoljna selekcija korisnika i odluka „Srbijagasa“. Preduzećemo sve korake da osporimo ovu odluku i sprečimo dalju diskriminaciju potrošača. Za sve nepravilnosti ili neplaćanje računa angažuje se komunalna inspekcija ili se sudskom odlukom, uz prisustvo državnih organa, pristupa isključenju potrošača sa distributivne mreže - kategoričan je Darko Cvijan, predsednik tog udruženja.

On poziva sve koji su se pronašli u statusu „neovlašćeni korisnik“ da im se obrate zarad pokretanja zahteva za zaštitu kolektivnog interesa potrošača, koje će dalje proslediti Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija.

Zaćutali o zakonitosti

Na pitanje „Alo!“ da li JP „Srbijagas“ ima zakonsko pravo da određuje kategorizaciju potrošača mimo Vlade, kao što je „neovlašćeni korisnik gasa“, iz ovog preduzeća ćute. Međutim, kako je navedeno u dopisu, radi se o problemu koji izaziva gubitke na sistemu JP „Srbijagas“, čime se direktno ugrožava snabdevanje ostalih korisnika koji redovno izmiruju svoje obaveze.

- Na osnovu odluke Nadzornog odbora JP „Srbijagas“ o utvrđivanju cene za količinu prirodnog gasa, za pravna i fizička lica koja su ga neovlašćeno koristila, iz januara 2018. godine, cena se određuje na osnovu neutralne cene gasa Operatora transportnog sistema koja važi na dan fakturisanja, pomnoženo sa koeficijentom dva - navedeno je u odgovoru.

 

Komentari (1)

2018/7

08.07.2018 19:08

Da li ima zakona u mojoj državi za sve i svakog? Očigledno ima, ali nisu isti za sve i svakog. To je užasno kada shvatiš i greješ na gasu. Plaćaš ogromne pare, a u domu ti je ladno i gladno! Moja familija u SAD -u, mesečno, za 300 kvadrata plaća 200$, a ja u Srbiji za 120 kvadtata 300$. O platama kod njih i kod nas, drugi put. Zato vraćanje na drva i ugalj kao jedino rešenje da se ogreješ. Šta drugo, pitam one koje sprovode zakone?