Strepnja i neizvesnost u doba pandemije vode u blagu depresiju
alo.rs
Psihijatar dr Irena Đorđević
Psihijatar dr Irena Đorđević, Foto: Promo

Da li je neko ovih dana čitao svoj spisak želja i ciljeva za 2020.? Koliko toga je ostvareno? O čemu smo sve maštali i šta sve planirali bez znanja o tome šta nas sve čeka u toj, nekada Novoj, 2020.?

Pre devet meseci smo saznali da je pred nama period izazova u kom ćemo uposliti svoju volju, istrajnost da u ovom novom ratu izdržimo izolovanost u kući i njome porazimo neprijatelja. Maštali smo o tome da je sve oročeno do leta i da ćemo sebe nagraditi odlaskom na more. Ali, Neprijatelj se nije povukao, a borba traje i dalje. Ovih dana je više nego ikada važno da se socijalno distanciramo, da budemo disciplinovani. Iz dana u dan čujemo kako dragi ljudi obolevaju, pa sve češće i gube bitku sa komplikacijama infekcije Covidom- 19.

Za psihičko funkcionisanje, posebno su značajni neurotransmiteri, pre svega serotonin, noradrenalin i dopamin, ali i drugi.

Kod depresije su sinižene količine raspoloživih važnih neurotransmitera, što za posledicu ima doživljaj umora, pada energije, bezvoljnosti, anksioznosti, napetosti, tuge, nesanice, razdražljivosti i otežane koncetracije, a u slučajima teških depresija se razvijaju i teži simptomi.

Korigovanjem svakodnevnog ponašanja, odnosa prema sebi ali i drugima, možemo mnogo doprineti.

● Boravak na suncu ili bar u dobro osvetljenoj prostoriji

● Ispravljanje leđa, setimo se "generalskog držanja", koji donosi zadovoljstvo, ponos, samouverenost, nasuprot povijenoj kičmi koja nas asocira na skrušenost i stid.

● Bavljenje fizičkom aktivnošću,

● Zdrava ishrana. Bela riba i losos su dobar izbor. Izbegavajte hranu bogatu zasićenim mastima. Konzumacija svinjskog mesa ili pržene hrane, poput hamburgera i pomfrita, dovodi do tromosti, usporenog razmišljanja i umora.

● Sada, kada su neprijatne vesti i iščekivanje lošeg ishoda svakodnevnica, više nego ikada je potrebno da negujemo sebe. Moramo se iznova podsećati koliko je važno da se usmerimo na male životne radosti, priliku koja nam je svakog dana data da nekome pokažemo koliko nam je važan, da ne zameramo sebi pogreške, da radimo nešto čemu je jedina svrha da nas zabavi i da nađemo način da budemo bliski.

● Unos dijetetskih suplemenata se nameće kao česta potreba. U nacionalnom Vodiču dobre kliničke prakse za depresije preporučuje se S-adenozin L-metionin, SAMe, koji se prirodno stvara u organizmu i ima dokazano pozitivno dejstvo kod blagih depresivnih epizoda.

● Uz podsticanje porasta nivoa serotonina, potrebna je i suplementacija vitaminima, posebno B kompleksa. Dokazano je da suplementacija vitamina A, B6, B12, C i D daju pozitivne rezultate na anksioznost i depresiju. Kompleks B vitamina je efikasna pomoć jer pomaže da se umanji napetost i nemir i popravi raspoloženje.

Naposletku, poželimo sebi i jedni drugima dobro zdravlje u Novoj 2021.,ove godine smo kao nikada pre kolektivno postali svesni koliko ga lako možemo izgubiti. Poželimo zadovoljstvo i bliskost, a 2020. nas je naučila da se ona može održati i graditi uz sve fizičke, vidljive i nevidljive, barijere koje su nam postale nova, pandemijska, svakodnevnica. Poželimo igru i neku sasvim drugačiju, bezbrižnu godinu. – poručuje dr Irena Đorđević

PROČITAJTE JOŠ:

Komentari (2)

N.N

16.12.2020 12:53

Odgovoran sam I slusam sta mi se kaze.. Volim Svoju Drzavu I i sve odgovorne Ljude 77.Imam I miran sam, sedim si na Guzicu I jedem picu, trenutno madjaricu... Bolja Psihologija mi netreba... Hvala svima isto... Dobro zdravlje

Neko

16.12.2020 14:45

Kakva depreisija,zbog cega!? Ko je osetio nesto lose u zivotu,taj je naucen na sve,a ko nema u glavi za njega je sve depresivno..