„Tafe“ investira milion evra u proizvodnju IMT traktora!

Jelena Mitrović | vesti 2018-05-16 17:00:11 2018-05-16 17:00:11

„Poljoprivredna proizvodnja je izvozna šansa Srbije. Možemo da unapredimo tehnologiju, zemlju već imamo“

Alo!/Nenad Vujanović

Kamal Ahuđa, zamenik direktora kompanije „Tafe“ za evropsko tržište, koja je nedavno kupila IMT, za „Alo!“ je otkrio da će fabrika za proizvodnju traktoru biti u Jarkovcu, da će u proizvodnju u Srbiji uložiti koliko god bude bilo potrebno, kao i da prva faza ulaganja predviđa sumu od najmanje milion evra.

„Tafe“ je kupio brend i intelektualnu svojinu IMT-a, kao i pet hektara u Jarkovcu, što je tu kompaniju upravo motivisalo da fabriku i buduća postrojenja smesti u pomenuto selo.

- Biće investirano u više faza, stručnjaci iz Indije će proceniti koliko novca je potrebno, a mi ćemo uložiti koliko god da je potrebno, verujem, nekoliko miliona evra. U prvoj fazi biće potrošeno najmanje milion evra samo da se osposobi Jarkovac. Bitno je da je investicija dugoročna i da ćemo direktno i indirektno - mislim na kooperante i proizvođače komponenti, zaposliti veliki broj ljudi iz Srbije.

Krkobabić: Žene su ključ za opstanak na selu

Na 85. međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu održana je Nacionalna konferencija „Povratak i ostanak mladih na selu“, koju je otvorio Milan Krkobabić, ministar u Vladi Srbije zadužen za regionalni razvoj.

- Mladi, selo i tri pitanja - ostati, vratiti se ili otići. Na nama je da ponudimo odgovore, a izbor je njihov! - rekao je Krkobabić i istakao da su mlade žene ključ ostanka i napretka života na selu. - Ako one reše da ostanu ili vrate se na selo, onda smo dobili bitku. Za takvu njihovu odluku potrebno je da im stvorimo uslove za život bar približne onima koje imaju u velikim gradskim centrima - istakao je on. Ministar Krkobabić i Dragan Škorić, predsednik odbora SANU za selo, izrazili su zadovoljstvo tokom projekta „500 zadruga u 500 sela“ na kojem zajedno rade, a glavni pokazatelj uspeha je da su za godinu dana osnovane čak 234 nove zadruge. - Odbor za selo SANU ima stručnu i naučnu obavezu da ovaj projekat zaživi, ali to je pre svega naša moralna obaveza, naš patriotski dug, da očuvamo srpsko selo - rekao je akademik Škorić.

Ahuđa je objasnio da će model traktora zadržati jednostavnost, jer su potrebe tržišta na prvom mestu, a srpsko to zahteva.

- Realna mogućnost jednog poljoprivrednika u Srbiji je da hoće povoljan traktor koji nije komplikovan za održavanje - kaže on i dodaje da će proizvodnja traktora u prvom krugu biti namenjena srpskom tržištu, u drugoj etapi kompanija će izvoziti na teritorije republika bivše Jugoslavije, a u trećoj etapi proizvodnje, koja je takođe planirana, inovirani traktori koji će ispunjavati sve uslove EU naći će se na tržištu Mađarske, Rumunije, Bugarske.

- U Srbiji je još oko 80 odsto parcela malo, nekoliko hektara, a za to nije potrebno imati veliki traktor, ali će biti osavremenjen standardima koji se tiču tehnološkog napretka, ali i ekološkim standardima u vezi s emisijom gasova, što je veoma bitno. Ono što nas strateški zanima je da iz Srbije idemo na rusko tržište, ali to je pomalo specifično jer zahteva da 50 odsto traktora bude pravljeno u Srbiji - najavio je Ahuđa.

- Nama je cilj da kooperanti iz Srbije ovladaju proizvodnjom raznoraznih delova i komponenata da bi proizvodnja bila adekvatna za rusko tržište. Naravno, uvozićemo i komponente i iz Evrope - kaže on i dodaje da je okvirni plan da se u narednih pet godina proizvede 5.000 traktora.

Naš sagovornik tvrdi da je krajnji cilj da se IMT vrati na tržišta na kojima je nekad poslovao, što neće biti lako, jer su u ovom segmentu konkurenti danas veoma jaki.
Indijac rođen u Beogradu smatra da je poljoprivredna proizvodnja izvozna šansa Srbije.

- Šta je bogatstvo Srbije? Da li imamo naftu? Da li imamo more ili smo prestižni finansijski centar? Ne, ali zato u Srbiji imamo bogatu i plodnu zemlju koja pogoduje poljoprivredi. Smatram da se znatno može razviti tehnologija prehrambene industrije, to je šansa za ovu zemlju. Možemo da unapredimo tehnologiju, zemlju već imamo - završava on.

Brnabić: Srpska poljoprivreda na pravom putu

Konačno imamo sistemski pristup u razvoju poljoprivrede, na pravom smo putu ali ćemo i dalje morati da ulažemo mnogo, rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić u poseti Sajmu poljoprivrede u Novom Sadu. Ona je navela je da su dva ključna problema kojima je potrebni pružiti posebnu pažnju jeste prehrambena industrija koja, kako kaže, ne daje dovoljan doprinos našem BDP-u.

- Može čak i ubuduće da ima negativan uticaj na BDP. To je nedopustivo i to moramo u budućnosti da menjamo - rekla je ona i dodala da je druga stvar veće ulaganje u mlade poljoprivrednike.

 

 

Expand player
Pogledajte više