Ustaše su mi ubile pradedu!

D. Zlojutro | vesti 2017-08-13 16:29:03 2017-08-13 16:29:03

Potpredsednik SNS-a Milenko Jovanov otkrio je svoju porodičnu tragediju kada je otišao da se pokloni žrtvama na Garavicama kod Bihaća.

Tanjug/Jaroslav Pap

Jovanov je, naime, na svom Tviter profilu uz fotografiju obilaska mesta gde je ubijeno više od 12.000 Srba otkrio da je tu od ustaškog noža svoj život završio i njegov pradeda Mile Božičković.

- Poklonio sam se senama stradalih na Garavicama. Među 12.000 ubijenih Srba bio je i moj pradeda Mile Božičković - napisao je Jovanov.

Teritorija BiH prepuna je srpskih stratišta iz Drugog svetskog rata, za koja sve do pre dve decenije gotovo niko nije ni znao izuzev retkih preživelih i rodbine nesrećnika koji su tamo skončali od ustaške ruke!

Podsetimo, u Garavicama kod Bihaća u današnjoj BiH je za samo tri meseca 1941. godine ubijeno oko 12.000 Srba i jedan je od najdrastičnijih primera nemara koje su vlasti bivše SFRJ imale prema srpskim žrtvama iz Drugog svetskog rata. Prema nezavisnim britanskim izvorima, u Garavicama je za samo tri meseca ubijeno oko 12.000 Srba, te još oko 2.500 Jevreja i Roma iz bihaćkog kraja.

Po broju žrtava ova lokacija se nalazi odmah iza Jasenovca i Jadovnog i predstavlja treće najveće srpsko stratište za vreme Drugog svetskog rata.

Pošto sam grad Bihać nije mogao da ima toliko stanovnika koliko je u Garavicama pobijeno ljudi, ustaše su išle duboko u Liku i okolna mesta po Bosni, odakle su dovlačili narod u Garavice i tamo ga ubijali.

Inače, u slučaju „Garavica“ zanimljivo je i to da su Srbi iz bihaćke regije posle završetka Drugog svetskog rata samoinicijativno pokrenuli projekat podizanja spomenika na tom mestu koje je trebalo da svedoči o počinjenom zločinu. Na skromnom kamenom spomeniku, koji je bio podignut 1949. godine, bilo je napisano:

„Sa trajnom uspomenom na 12.000 nevino i zverski ubijenih Srba od strane ustaških zlikovaca“. Međutim, 1981. godine tadašnje opštinske vlasti u Bihaću došle su na ideju da se u Garavicama, kako su obrazlagali, izgradi reprezentativni spomen-kompleks, a za idejnog autora izabran je čuveni arhitekta Bogdan Bogdanović.

Pre svečanog otvaranja spomen-kompleksa tadašnji visoki funkcioner Komunističke partije Jugoslavije, Hakija Pozderac, koji je inače bio rodom iz tog kraja, sugerisao je da na spomeniku treba da bude postavljen tekst na kojem bi pisalo da su u Garavicama „umoreni Srbi, Hrvati i muslimani“.

Expand player
Pogledajte više