Sneg Beograd
Alo.rs/M.Š.
Sneg Beograd

Alo.rs/M.Š.

Foto: Alo.rs/M.Š.

Snežne padavine se povemeno očekuju i danas, pre podne uglavnom slabe, a posle podne i uveče bi središnje i istočne predele regiona mogao zahvatiti talas nešto jačeg snega.

Ukupno do utorka ujutro najviše snega trebalo bi da očekuje planinska Crna Gora istočna i deo središnje BiH, zapadna, jugozapadna i središnja Srbija i tamo bi se na tlu trebalo nalaziti od 15 cm do 25 cm snega, a na višim planinama i preko 35 cm, posebno na severu Crne Gore i jugozapadu Srbije. Izmađu 8cm i 15cm snega trebalo bi da očekuje Gorski Kotar u Hrvatskoj i zapad BiH, kao i istok Srbije tamo gde ne bude mešanja snega sa kišom. Nizijske oblasti i veći gradovi generalno do 10cm snega.

Preporučujemo:

Istočna i jugoistočna Hrvatska, deo Hrvatske uz granicu sa rekom Savom nizijska Šumadija, posebno njen zapadni i središnji deo kao i jug Vojvodine uglavnom od 4cm do 7cm snega. Veliko Pomoravlje i deo Šumadije oko Beograda od 3cm do 10cm, zavisi od visine, središnji i severni delovi Vojvodine bez akumulacije ili samo do 2cm, isto važi i za sever istočne Hrvatske, dok bi akumulacija na istoku Vojvodine zavisila od toga hoće li sneg prelaziti u kišu. U slučaju da se zadrže snežne padavine do 10cm, a u slučaju mešanja sa kišom od 1cm do 4cm.

Snega naravno neće biti ni na promorju, jugu niske Hercegovine kao i nad većim delom Crne Gore, posebno u Zetsko-Bjelopavlićkoj ravnici.

Sredinom nedelje suvo, jutra hladana uz maglu i mraz od -9 do -2 stepena Celzijusa, dok će dnevni maksimum biti o 0 do 4 te će sneg polako kopniti.

Modeli, sada svi, od 15. januara simuliraju spuštanje ekstremno hladnog vazduha sa severa uz moguću ciklogenezu nad Jadranom ili okolnim morima.

Ukoliko bi se takva sinoptika održala posle 15. januara, onda će da usledi period ekstremno hladnog vremen uz moguć sneg, maksimumi bi teško prelaziti -6 na kopnu, dok bi minimumi mogli padati i ispod -15 u nizijama i ispod -20 na planinama. To je zaista ekstremno za naše prostore i sa ovom hladnoćom na Jadranu bi svakako bilo mraza, a bura bi bila orkanska.

Opet, još ima 4-5 dana do realizacije takve sinoptike i promene, pa čak i ukidanje su i dalje mogući, rekao je meteorolog Marko Čubrilo.

Što se tiče pogleda u daljinu, ansamble članovi GFS-a oko 20. januara daju signal za manje otopljenje, ali uz moguć nov sneg, dok se posle 24. januara javlja signal za novo zahlađenje.

Svakako je pred nama period koji će konačno ličiti na pravu zimu, a realizije li se sinoptika posle 14. januara moguće je i obaranje hladnih rekorda.

BONUS VIDEO:

Pročitajte još: