Zašto dobrovoljcima ne treba reći šta su primili?


Tanjug
U uputstvu se navodi da će dobrovoljcima po okončanju istraživanja biti rečeno šta su primili – vakcinu ili placebo.
Anketa:
Da li ćete se vakcinisati?
„Oni, koji su primili placebo, mogu po sopstvenom nahođenju da budu vakcinisani vakcinom 'EpiVakKorona' kada se ispitivanja završe“, precizirano je u dokumentu.
„Kako bi bio procenjen nivo imuniteta nastalog nakon primanja vakcine, koristiće se Eliza testovi. Oni moraju da budu vrlo osetljivi na otkrivanje antitela na određenim delovima proteina virusa korona“, saopšteno je u uputstvu.
Specijalni sistemi za testitanje
Dodaje se da obični sistemi za testiranje kojima se određuju antitela ne mogu da daju objektivnu procenu, jer oni pokazuju sva antitela na Sars-CoV-2 koja su nastala u telu.
Ranije je Savezna služba za fitosanitarni nadzor Rusije (Rospotrebnadzor) javila da se svi dobrovoljci, koji su vakcinisani u okviru postregistracionih ispitivanja vakcine „EpiVakKorona“, osećaju dobro.
Podsetimo, u oktobru je predsednik Rusije Vladimir Putin objavio o registraciji druge ruske vakcine protiv virusa korona, koju je razvio Državni Naučni centar „Vektor“, a koja je nazvana „EpiVakKorona“. Postregistraciona ispitivanja vakcine počela su 26. novembra.
Ministarstvo zdravlja Rusije izdalo je dozvolu 18. novembra centru „Vektor“ za sprovođenje postregistracionih ispitivanja vakcine protiv virusa korona „EpiVakKorona“.
Pročitajte još: