Završena prva trećina prekvalifikacija!
![Biznismen Poslovni čovek Kompjuter](/data/images/2015-08-01/4989_20100916-public-shutterstock-di002647729-1000x0_f.jpg?v=1496946558)
![Biznismen Poslovni čovek Kompjuter](/data/images/2015-08-01/4989_20100916-public-shutterstock-di002647729-1000x0_orig.jpg)
Shutterstock
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave je krajem aprila počelo realizaciju pilot programa prekvalifikacije u IT sektoru sa ciljem zapošljavanja najboljih 100 kandidata koji uspešno završe obuku koje su organizovane u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Tako je obuka u Beogradu organizovana za 50 polaznika, dok u Nišu i Novom Sadu obuku pohađa po 25 polaznika.
Jedno od mesta gde se obuka održava je i Fakultet organizacionih nauka gde se podučava 25 polaznika za rad u programskom jeziku "Java".
U Beogradu je obuka organizovana i u Link grupi gde aplikejšn programing pohađa 15 polaznika, a njih 10 program za veb divelopment.
Vanredni profesor na Fakultetu organizacionih nauka na smeru Informacioni sistemi i tehnologija, Milica Vučković, koja je jedan od predavača, rekla je da je zadovoljna polaznicima obuke koja se organizuje na FON-u, jer su pokazali motivisanost, interesovanje i želju da steknu znanje.
"Imam sve pohvale za ovu grupu", rekla je Vučković, podsetivši da se na FON-u u Beogradu obučava 25 polaznika za rad u programskom jeziku "Java".
Ona je istakla da je obuka na FON-u počela 3. maja, da je prvi deo trajao pet nedelja, a da se obuka nastavlja i da će trajati još deset nedelja.
"Obuka je značajna i kada je prođu, polaznici će steći potrebna i dovoljna znanja da bi mogli da programiraju u 'Java' programskom jezku i samostalno rešavaju probleme", rekla je Vučković.
Jedan od polaznika obuke, diplomirani inženjer elektrotehnike Dušan Erceg rekao je da je za obuku saznao slučajno, videvši link na vestima.
"Nisam imao nikakva očekivanja, a cilj je da naučim da programiram. Iako sam završio elektrotehniku, nisam se bavio programiranjem i ovo mi je bila prilika da se okušam i u tome", rekao je Erceg.
On je istakao da je zadovoljan kako teče obuka i da očekuje da nakon nje bude konkurentan na berzi rada.
Kako je rekao, očekuje i da u firmi u kojoj radi dobije bolje uslove.
Jedan od polaznika obuke je i Milica Milojević, koja je završila arhitektonski fakultet.
"Mene ovo inače interesuje i pokušala sam da naučim nešto o tome preko interneta, onlajn", rekla je Milojević.
Ona je istakla da je zadovoljna obukom i da su organizatori uradili odličan posao, a da je na polaznicima da daju sve od sebe da bi postigli dobre rezultate.
Osnovni cilj ovog programa je zapošljavanje najboljih kandidata, koji uspešno završe obuku, a država ne subvencioniše zapošljavanje kandidata u IT industriji nakon završene obuke.
Program se odvija i u Vojvodina IKT klasteru - VOICT u Novom Sadu, gde je obuka organizovana za 25 polaznika, koji pohađaju program za veb divelopment.
Takođe, za rad u programu "Java" obučava se 12 niških polaznika u "Klasteru za napredne tehnologije NiCAT", dok se njih 13 obučava za rad u programu NET.
Kako je rečeno, edukaciju za junior programere u IT sektoru karakteriše visok intenzitet i velika zainteresovanost polaznika, koji redovno pohađaju programe, pa tako više od 90 odsto polaznika prisustvuje obukama.
Obuke traju četiri meseca, počev od kraja aprila, zaključno sa krajem avgusta, a jedan od osnovnih kriterijuma za ocenu uspešnosti pilot faze prekvalifikacija je brzina zapošljavanja ovih 100 kandidata.
Kako je rečeno, ukoliko se ovaj pilot projekat pokaže kao uspešan, u glavnoj fazi projekta biće organizovane obuke za dodatnih 900 polaznika do kraja ove godine.
Program prekvalifikacija pokrenut je na predlog ministarskog saveta za IT, kojim predsedava ministarka Ana Brnabić, kako bi se nadomestila potreba za IT juniorima na tržištu.