Zbog tuđeg duga izgubila i muža i kuću!
Beograđanka Julijana Vasić (53) ostala je bez kuće i čeka da je izvršitelji isele iz doma u kojem je više od 15 godina živela sa sinom Kostom i suprugom Slobodanom pre nego što je preminuo.
Iako postoji kupoprodajni ugovor u kojem se jasno vidi da je vlasnik kuće Julijanin rođeni brat, nekretnina je u katastru ostala uknjižena na prethodnu vlasnicu, njenu svekrvu Radmilu Vasić. Po tom osnovu, Radmilin davnašnji dug od 10.000 evra izvršitelji su naplatili tako što su zaplenili i prodali kuću na licitaciji.
- Izvršitelji su mi bukvalno dokrajčili supruga! Imao je rak pankreasa i umro je u avgustu prošle godine, za samo mesec dana... Dok je bio u nesnosnim bolovima, nisu prestajali da nas uznemiravaju, i to zbog duga koji nije naš. On se toliko nervirao, zasigurno su doprineli da ode na onaj svet pre vremena. Hteo je da zaštiti sina i mene, pa nismo ni bili u toku da nam preti oduzimanje krova nad glavom - priča kroz suze Julijana.
- Već 15 godina živimo u kući mog rođenog brata, koju nam je dao na korišćenje i u koju smo uložili svaki dinar kao da je naša. Izgubila sam supruga, posao, samo još i bez kuće da ostanem... Zar sin i ja da ostanemo na ulici... To je prvobitno bila kuća moje svekrve Radmile Vasić. Kuću je 2001. godine poklonila svojoj deci, a zatim ju je moj brat kupio. Međutim, Radmila je ostala uknjižena u katastru i zbog toga, bez obzira na to što kuća nije njena, izvršitelji su zbog davnašnjeg duga koji je imala (10.000 evra) zakucali na naša vrata. Bez bilo kakvog prethodnog obaveštenja, pre dve nedelje u dvorištu se pojavio bravar sa devet izvršitelja!
Malinović: Kuća vredi bar 120.000 evra
Nedeljko Malinović, vlasnik agencije za promet nekretnina „Legat“, potvrđuje za “Alo!” da je vrednost kuće u prodajnom postupku potcenjena.
- Smatram da ni sam sudski veštak nije adekvatno procenio vrednost nekretnine. Kuća ove kvadrature i na tako atraktivnoj lokaciji mogla bi da bude prodata i do 150.000 evra. Cena još zavisi od toga koliko ima ari placa. Ukoliko ima tri ara, onda je dozvoljena gradnja, ukoliko ne, na parceli ne može da se gradi - ističe on.
Vasićeva objašnjava da ju je tako nešto potpuno šokiralo, kao i sama činjenica da su izvršitelji odmah nakon smrti njenog supruga kuću na Senjaku od 108 kvadrata, koju je sudski veštak procenio na bar 85.000 evra, prodali na licitaciji za samo 30.000 evra.
- Čekamo da nas isele. Pre tri dana svratio je policajac koji se raspitivao da li u kući imamo oružje, psa, čime ćemo da branimo posed kada 7. februara dođu sa izvršiteljima. Rekla sam da ćemo se braniti svojim telima - očajna je ona.
Advokat Nevenka Savić priča za naš list o zakonom utvrđenim pravilima, koja su u ovom slučaju izvršitelji zaobišli.
- U konkretnom slučaju, Julijanin brat je od 2001. u državini stana na osnovu ugovora o kupoprodaji. Po našem zakonu, ako neko ima pravni osnov, a to je ovde pomenuti ugovor, i drži nekretninu u svom posedu najmanje 10 godina, on postaje vlasnik. Samim tim, pošto je u državini stana, iako se nije upisao u katastar jeste vlasnik. Zaključak o iseljenju koji je izvršitelj uputio Radmili Vasić, na koju je uknjižen stan u katastru i koja je dužnik po osnovu neke presude, nije adekvatan jer ona nije vlasnik i ne stanuje na toj adresi već godinama - kaže Savićeva i dodaje da nije ispoštovana ni Međunarodna konvencija o zaštiti ljudskih prava, koja tvrdi da nikome ne može biti uskraćeno osnovno pravo na dom.
Jakšić: Ko je s kim u dilu
Igor Jakšič, pokretač inicijative za ukidanje privatnih izvršitelja i predsednik pokreta “Narodna jaka Srbija”, ističe da je ovo tipičan primer bahatosti izvršitelja, koji sebe postavljaju iznad sudske vlasti.
- Izvršeno je krivično delo jer je kuća trećeg lica prodata na licitaciji. Iako je izvršitelj mogao da stavi administrativnu zabranu na penziju dužnika, on je odlučio da pleni nepokretnost vlasnika koji nema veze sa dugom. Kuća se nalazi u prvoj zoni grada Beograda, na odličnoj lokaciji za gradnju. Procenjena je na 85.000, a prodata za 30.000 evra licu koje se upravo bavi privatnom gradnjom stanova. Postavlja se pitanje ko je ovde s kim u dilu i ko se bogati otimanjem od građana - kaže on.