3.500 da poništite izgubljene čekove
Pazite na čekove, njihova zamena nije baš jednostavna ni jeftina.
Naime, u slučaju da izgubite čekove, najpre morate da to prijavite svojoj banci, zatim da ih poništite u „Službenom glasniku“, što košta 346,5 dinara sa PDV-om po odjavljenom čeku, da dostavite banci potvrdu da su poništeni i tek onda možete dobiti nove.
Kako za „Alo!“ objašnjavaju u jednoj banci, u slučaju gubitka čekova vlasnik računa je dužan da to prijavi banci radi evidentiranja svih podataka i sprečavanja eventualnih zloupotreba.
- Nakon toga, vlasnik je obavezan da nestale čekove oglasi nevažećim u „Službenom glasniku“, te da za njih kod nadležnog suda pokrene amortizacioni postupak. Tek po dostavljanju pravnosnažnog rešenja kojim sud oglašava ukradene čekove amortizovanim, banka poništava čekovne blankete - navode u banci.
U „Službenom glasniku“ objašnjavaju da se oglašavanje čekova nevažećim obavlja pisanim ili elektronskim putem (tender@slglasnik.com; knjizara18 @slglasnik.com) ili lično, prijavljivanjem u maloprodajnim objektima “Službenog glasnika“, i to tako što osoba koja oglašava čekove nevažećim dostavlja potvrdu iz banke izdavaoca čekova da su čekovi zaista izdati i navodi serijske brojeve čekova.
- Cena oglašavanja čekova nevažećim iznosi 346,5 dinara sa PDV-om po dokumentu - dodaju u „Službenom glasniku“. Primera radi, proglašavanje deset čekova nevažećim staje čak 3.465 dinara.
U bankama napominju i da u slučaju kada su nečiji izgubljeni čekovi realizovani na nezakonit način, nakon što je njihov nestanak prijavljen banci, ta osoba može ostvariti pravo regresa vanparničnim i parničnim postupkom od naplatioca čeka ili proglašenjem čeka amortizovanim.
- Vlasnik izgubljenog čeka može od firme koja je ček primila i podnela kao pazar na naplatu kod banke, a da pritom nije izvršila adekvatnu identifikaciju vlasnika čeka, ostvariti pravo regresa. Neophodno je da uz prijavljivanje nestalog čeka banci dostavi i prijavu MUP-u - ističu u bankama.