Guberin je bio savetnik patrijarha Pavla, a uoči jednog posebnog suđenja od Šiptara je tražio besu!


Jošida Masanori
Veljko Guberina je posle suđenja Ljubinku Točilovcu, optuženom za ubistvo advokata Sotirovskog, koje je posle suđenja Draži Mihajloviću i nadbiskupu Stepincu izazvalo najveću pažnju javnosti, kao i ubistva zbog „fiće“, Zrenjaninskog Trboseka i ubistva turskog ambasadora, postao poznat kao najbolji advokat za krvne delikte.
Imala je najboljeg učitelja - slavnog Veljka Guberinu, „kralja sudnice“! Advokat Slavica Grahovac kaže za „Alo!“ da je napisala knjigu „Tako je govorio Guberina“ jer je svom učitelju 20 dana uoči smrti obećala da će mu ispuniti želju da njegov život i profesija ne padnu u zaborav.
- Bio je strog, ali pravičan! Od njega sam naučila šta znači boriti se za svog klijenta do poslednjeg ročišta! - kaže Slavica i otkriva kako je počeo sa spektakularnim istupanjem u sudnici, koji su mediji nazvali „stil Guberina“.
- Tri godine je bio advokatski pripravnik u kancelariji Milana Tadića, koji je bio ugledni radikal. Prvih dana rada je po službenoj dužnosti dobijao male slučajeve - sitne krađe, obijanje vozila i trafika, od kojih je svojim načinom istupanja i borbenošću pravio „velike procese“! Njegov prvi veliki slučaj bio je „Voz broj 116“, u kojem je branio Roma (20) optuženog da je u vozu od Beograda do Ralje jednom čoveku ukrao sat, a onda napao milicionera i gurnuo putnika, očevica krađe, koji je poginuo. Suđenje je trajalo pet godina, a presuda je po njegovim žalbama ukidana tri puta i na kraju je optuženi oslobođen. Klijenti su ga bukvalno opsedali posle spektakularnog istupanja jer je za primer uzimao razne slučajeve iz inostranstva o kojima je brujala štampa - navodi Veljkova učenica.

Jošida Masanori
Mediji su ga nazvali advokat ubica, a njegovo načelo je bilo: „Niko me nije naterao da branim optužene za ubistvo, ali dok ih budem branio neću nikada dozvoliti da mi savest prebaci da sam se ogrešio o nju. Od ljudi, stranaka, prijatelja ili neprijatelja, čak i od suda, čovek može pobeći, ali od svoje savesti nikada. Veličina advokatskog poziva je u tome da ostanemo uz branjenika i kada treba osetiti bes javnosti.“
Bio je borac za ukidanje smrtne kazne. Kada je od žene ubijenog tražio da se pridruži njegovoj molbi za pomilovanje okrivljenog, ona mu je ogorčeno rekla: "Kad bi ubica imao tri glave, tražila bih sve tri!", a onda ga je pitala zašto nema zakona koji bi prinudio ubicu da novac zarađen u zatvoru šalje porodicama ubijenog za hleb i mleko. Posle toga se zauzeo da ubica okajava svoj zločin, tvrdeći da će to najbolje uraditi ako je prinuđen da godinama obeštećuje one kojima je naneo zlo.
Albanci su cenili Guberinu kao branioca jer su osetili da im je naklonjen.
- Govorili su: "Šok Veljko, samo mi recite šta da kažem." Učili su napamet ono što im kaže i toga su se striktno pridržavali tokom suđenja. Da bi bio siguran da neće doći do obrta, on je od branjenika tražio da mu daju besu, čvrsto obećanje, da će se držati dogovora. Radi boljeg upoznavanja svojih klijenata Albanaca, dao je da se deo Kanona Leke Dukađina prevede na srpski, a Albanci su ga dvaput zvali da im uz saglasnost mesnog hodže krsti decu - priča Slavica Grahovac.
Brojke
Guberina je u svojoj karijeri branio 618 ljudi optuženih za ubistvo
47 oslobađajućih presuda
42 izrečene smrtne kazne
32 osuđenika je spasao smrti
10 osuđenika je streljano posle izrečene smrtne kazne
Savetnik patrijarha Pavla
Slavica Grahovac otkriva da je Guberina bio savetnik patrijarha Pavla u vreme jugoslovenskih ratova devedesetih godina i da je poglavar SPC slušao njegove savete. Od Svetog sinoda Srpske pravoslavne crkve dobio je 1997. Orden Svetog Save prvog stepena, koji mu je uručio patrijarh Pavle.
Pročitajte još: