Karleušu čuvao prvu, a Karamela mu doneo slavu!
U razgovoruza "Alo!" predsednik Srpske asocijacije telohranitelja S.A.B., nosilac instruktorskog crnog pojasa bliskog borenja i samoodbrane, predsednik Svetske asocijacije telohranitelja za Srbiju sa licencom za rad u više od 30 zemlja, kao i Svetske trening asocijacije za obuku telohranitelja, govori o lepim i ružnim stranama svog posla. U Vojsci Jugoslavije je radio u Upravi bezbednosti, a kada je u vreme reforme 2002. postao višak, tražio je nešto slično tom pozivu i postao telohranitelj. Dok je radio u Vojsci, jedva je izvukao živu glavu, u Bejrutu je bio ranjen u pratnji konvoja, a kada se vratio u Srbiju, prva slavna ličnost koju je čuvao bila je Jelena Karleuša, dok su mu Goran Stojićević Karamela i emisija „Balkanske prevare“ doneli popularnost.
Kako ste postali telohranitelj, slučajno ili namerno?
- Roditelji su me upisali u gimnaziju, hemijski smer. Nikada me nije zanimala hemija niti matematika, jer sam celog života imao peticu iz srpskog, pa sam na kraju imao 360 neopravdanih! Onda sam otišao u vojsku i za godinu dana od vojnika postao podoficir. Bukvalno sam pronašao sebe i poziv koji volim. Kasnije sam se aktivirao i školovao. U Vojsci sam, sa kraćim pauzama, proveo gotovo šest godina. U vreme reforme 2002. postao sam višak, jer su tada gasili granične jedinice. Jedno vreme sam radio u Upravi bezbednosti i tražio sam nešto što je slično tom pozivu. Sticajem okolnosti sam otišao u Liban i u Bejrutu proveo dve godine, a posle toga još godinu dana u Maroku i tamo se školovao za telohranitelja.
Kakve su tada bile agencije za obezbeđenje u Srbiji?
- Nije bilo ni 20 odsto profesionalizma. To su bile više portirske službe sa parolom „mrštimo se i glumimo nervozu devedesetih”. Zabluda mnogih je da telohranitelji treba da budu što viši, što krupniji i da lome kosti. Po povratku u Srbiju sam polagao za telohranitelja i instruktora i dobio međunarodnu licencu za predsednika Svetske asocijacije telohranitelja za Srbiju. Tako je pre šest godina počela da radi Srpska asocijacija telohranitelja (S.A.B.). Jedina zvanična, koja se bavi i obukom.
Ko vam je bio prvi slavni klijent?
- Jelena Karleuša, pre desetak godina. Angažovala me je po preporuci. Čuvao sam je nekih godinu dana i dobro smo sarađivali.
Kese ili život!
Predrag Balcacanović otkriva da mu je jedan klijent na pijaci rekao: „Ajde, prihvati ove kese, da ih odnesemo do auta“.
- Pazite, ovo je Srbija i moramo da budemo prilagodljivi, ali ako klijent dobija pretnje i život mu je ugrožen, ruke ne smeju da budu zauzete! Kada im to kažem, oni uzvrate: „Ajde, ako si spreman - spreman si! Šta je to? Trebaju ti dve sekunde da baciš kese“. Te dve sekunde mogu da odluče o nečijem životu - kaže telohranitelj.
Kakav je utisak na vas ostavio Goran Bregović?
- Surovi profesionalac. Pratio sam ga na nastupima po Srbiji. Prijatan je, javi se sa dobar dan i doviđenja, ali kad je reč o poslu, krajnje je profesionalan.
Da li je bilo opasnih situacija?
- Dva puta sam bio ranjen. To je samo još jedan dokaz da treba preduprediti sve što je moguće i da je dobra organizacija ključ svega. Poenta ovog posla je preventiva. Sva ona filmska pucanja, borenja, sve to dođe vremenom na svoje, a to je ono što nam je najmanje potrebno u ovom pozivu.
Koga ste čuvali kada ste bili ranjeni?
- Radio sam u Vojsci Jugoslavije, u Upravi bezbednosti. Tih godina su se obavljali oni zadaci - tamo gde jesi nisi. Tada su dvojica poginula na mestu, a ja sam dobio dva metka u kuk i bio zdrobljen u autu. Sutradan je u novinama pisalo „da se udes dogodio zbog prekomerne brzine”.
Koga ste čuvali?
- Ne smem da otkrivam. To su bili automobili sa civilnim tablicama, ali vojnim ili policijskim knjižicama sa kojima vozite i radite. Kada se to dogodilo, bilo je bezvlašće na obe strane - državnoj i onoj drugoj, koja je bila mnogo zastupljenija.
Kada ste drugi put ranjeni?
- U Libanu, dok sam bio u pratnji konvoja. Zakačio me je geler u rame. Tamo sam čuvao uglavnom diplomate i njihove goste Amerikance, koji su dolazili u Bejrut zbog posla.
Umalo da propeva
Kada je najveća evropska dens zvezda INNA nastupala u Novom Sadu, organizator programa je Balcacanovića i njegovog kolegu Branislava Furtulu prekrstio u muzičare.
- Furtula i ja smo došli malo ranije i seli u VIP apartman da sačekamo zvezdu. Ubrzo je došao stariji čovek sa slušalicama i rekao nam da se početak koncerta očekuje za desetak minuta. Kada je video nas dvojicu korpulentnih, dodao je: “Meni rekoše da peva neka mlada, lepa devojka”- prepričava telohranitelj.
Da li ste uvek naoružani?
- To zavisi od nivoa rizika i nivoa bezbednosti koji klijent traži. Ako nekom prete otmicom ili ubistvom, rizik je veći. Ponekad smo svi naoružani, a ponekad samo telohranitelj koji je direktno uz klijenta. U Srbiji uglavnom traže jednog do dva pratioca, a drugi je vozač. Veći broj telohranitelja angažuju političari ili jači biznismeni, koji su suočeni sa većim pretnjama. Cela pratnja može da ima tri automobila.
Da li u vašem poslu ima prijateljstva?
- U poslu nema prijateljstva. Možemo da stvorimo odnos poverenja, što je logično kada ste 24 sata sa nekim. Prvi sam na udaru za sve lepo i sve ružno što se događa. Najbitnije je zadržati profesionalni odnos, jer u suprotnom dođe do toga da ono tapšanje po ramenu preraste u nešto što nije povoljno za vas. To se odražava na finansije i na trajanje ugovora. Klijent da sebi više slobode i smatra da niste uz njega samo zbog bezbednosti, već da treba da obavljate i sporedne poslove.
Koliko su žene rizične, da li bace oko na telohranitelje?
- Ako se zbližite sa klijentom, granica se lako pređe ako niste profesionalni. To je teško balansirati jer s klijentom provodite dosta vremena. Ako radite za nekoga duže, od vas traže savet, a neretko ste i rame za plakanje.
Da li je bilo hirovitih žena?
- Žene su podložne stresu na kraju dana. Tokom dana moraju da budu jake, pogotovo ako vode ozbiljne poslove ili se bave politikom, a uveče sve to dođe na gomilu, pa se dešava da telohranitelj nagrabusi. Dešava se da se izderu, gađaju nas svim i svačim. Sutradan dođem na posao i treba da komuniciram sa njom jer mi trebaju njeni planovi i maršrute, da znam gde ćemo, šta ćemo, a ona je iz nekih desetih razloga ljuta i ne priča sa mnom. (smeh)
Kakvo iskustvo imate sa decom poznatih?
- Ako vas dete ne prihvati, klijent ne može da vas zadrži, koliko god ste dobri i imate preporuke. Sa decom morate da budete i telohranitelj, i prijatelj, i klovn. Postavljaju mnogo pitanja, a vi odgovarate na njih, dobacujete se loptom i radite svoj posao!
Nisi mi ti tata
Problematična deca poznatih, prema rečima našeg sagovornika, najveće probleme prave na splavovima i privatnim žurkama!
- Imam naređenje roditelja, koji me plaćaju da brinem o bezbednosti njihove dece i pazim da ne konzumiraju alkohol i drogu, dok s druge strane s njima moram da budem fleksibilan. Ako se nešto desi, prvi sam na udaru, a kad ih opominjem, kažu: “Nisi mi ti tata!”
Da li se vezuju za vas?
-Jednoj gospođi sam čuvao ćerku predškolskog uzrasta oko godinu i po. Jednom prilikom, dadilja je otišla nešto da obavi, a ja sam ostao sa njom na igralištu, iza zgrade. U igri je tražila da je nosim na krkače i baš dok sam klečao na travi, naišao je nadzorni šef naše agencije i upozorio me: “Peđa, pazi odelo”.
Ko vam se posebno dopao od klijenata?
- Izdvojio bih Mileta Dragića, koji je veliki gospodin. Kad god se sretnemo, on se pozdravi sa nama bez obzira na vreme i mesto.
Ko je uvek pozitivan?
- Goran Stojićević Karamela, sa njim je umetnost ostati ozbiljan. Bili smo u Makedoniji 10-15 dana i dogovor je bio da se nađemo, oko 21.30 sati, ispred hotela i da cela ekipa ide na groblje, na snimanje. Međutim, on je shvatio da treba da se nađemo na groblju i otišao je tamo sam. U jednom trenutku sam dobio poziv i Karamela je drhtavim glasom pitao: „Gde ste?“. Pričao je tiho, kao da se plašio da neko može da ga čuje. Kada sam mu rekao da ga čekamo na dogovorenom mestu, a on je uzvratio: „Na groblju sam, požurite“.
Ne odbijaju kriminalce
Na pitanje da li su mu kriminalci nudili basnoslovne sume da ih čuva, Balcacanović kaže da ga u poslu zanima samo nivo ugroženosti, a ne čime se klijent bavi. - Bitno je da li možemo da odgovorimo na zahtev. Pazite, u Srbiji je umetnost zaraditi 1.200 -1.500 evra mesečno. Ako je neko osoba koja nosi visoki rizik, suludo je šetkati pored njega bez validnog naoružanja, jer nećeš moći da reaguješ u slučaju napada - objašnjava bodigard.