Preslušani razgovori Miše Banane
Suđenje bivšem šefu kabineta ministra unutrašnjih poslova Srbije Branku Lazareviću za odavanje poverljivih podataka nastavljeno je danas, uvidom u naredbe i zahteve o prisluškivanju razgovora optuženih.
U Specijalnom sudu u Beogradu izvršen je uvid u zahteve policije i naredbe istražnog sudije o "nadzoru i snimanju telefonskih razgovora i komunikacije drugim tehničkim sredstvima", kao i o optičkom snimanju nekih od optuženih.
Lazareviću, nekadašnje šefu kabineta tadašnjeg ministra policije Ivici Dačiću, sudi se u objedinjenom postupku u kome su optuženi i nekadašnji rukovodilac u Ministarstvu unutrašnjih poslova Boris Gara, advokat Radovan Štrbac i biznismen Rodoljub Radulović, zvani Miša Banana, koji je u bekstvu.
Prema optužnici Tužilaštva za organizovani kriminal, Lazarević je 2008. i 2009. kao pripadnik organizovane kriminalne grupe optuženog narko dilera Darka Šarića u više navrata odavao "naročito poverljive podatke" koji predstavljaju službenu tajnu o sprovođenju posebnih dokaznih radnji u pretkrivičnom postupku, koji je bio u toku.
Odbrana optuženih je insisitirala da se radi o nezakonitom prisluškivanju čiji sadržaj ne može biti upotrebljena kao dokaz i zatražili od suda da se sadržaj tih razgovora ne preslušava na sudu.
Advokati optuženih smatraju i da se tonski zapisi ne mogu upotrebljavati kao dokaz, jer na mnogim naredbama o prisluškivanju nema pečata suda, a ukazali su i na mogućnost političke pozadine u procesu.
Pravni zastupnik Lazarevića, advokat Veran Zečar, rekao je i da je nezakonito prisluškivan i jedan od Radulovićevih telefonskih brojeva "koje je koristio za razgovore s članovima porodice, prijateljima, pa i Ivicom Dačićem".
Prema njegovim rečima, razlog za to je bio da se utvrdi komunikacija između Radulovića i Dačića, koji je tada bio ministaer unutrašnjih solvoa.
On je rekao i da je istražni sudija, na osnovu "gole tvrdnje" policije, doneo tu odluku i da je ona nezakonito trajala 12 meseci.
Zamenik tužioca Saša Ivanić ostao je pri tvrdnji da su dokazi zakonito izvedeni.
Odbrana optuženih tvrdi i da je Ivanić 28. aprila 2008. godine od policije dobio transkripte prisluškivanih razovora i da je, po zakonu, bio u obavezi da se za šest meseci ili najkasnije do aprila 2009. izjasni da li ima ili nema osnova za pokretanje krivičnog postupka.
Ivanić je odbacio taj stav odbrane navodeći da bi bio u obavetzi to da uradi da je dobio kompletan a ne samo deo dokaznog materijala.
"Za odluku je potrebno da bude dobijena kompletan materijal", rekao je Ivanić, čemu su se usprotivili i advokati ostalih optuženih, dok je Zečar naveo da je postupak protiv Lazarevića pokrenut 18. ili 19. februara 2014. godine.
Sudsko veće odlučilo je da se proces nastavi 30. januara naredne godine kada će biti poznata odluka i o zahtevu odbrane da se na ročištu ne preslušavaju transkripti prisluškivanih razgovora.
Suđenje je počelo 5. novembra u Specijalnom sudu u Beogradu, iz šestog pokušaja.
Na prethodnom ročištu, 25. novembra, Lazarevićeva odbrana je osporavala zakonitost načina na koji su prikupljeni dokazi tužilaštva, koje je ostalo pri stavu da je sve urađeno u skladu sa zakonom.