Neko mora da odgovara za smrt devojčica!
Tragična pogibija Anđele Bačević (15) i njene vršnjakinje Ivane Ivanović od udara groma nasred ulice u Aleksandrovcu, blizu tamošnje Hale sportova, pokazala je da su gromobrani u Srbiji zatajili, a što je nagore, ne zna se ko je nadležan za zaštitu ljudi od udara groma!

Robert Getel
U Hali sportova za “Alo!” tvrde da njihov obejakt ima gromobran, ali ne znaju da li je ispravan ili ne.
- Devojčice je udario grom na promenadi, 400 metara daleko od Hale. Mi imamo gromobran - kažu u tom objektu. Na naše pitanje da li je ispravan oni nisu znali odgovor. Sa druge strane, u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, koje je bilo nadležno za uklanjanje radioaktivnih gromobrana, negirali su da su odgovorni i za stanje i funkcionalnost ostalih uređaja za zaštitu od ove pojave i uputili nas na Serktor za vanredne situacije MUP-a. Tamo su nam kazali da su oni za gromobrane nadležni samo u smislu zaštite od požara određenog objekta.
Međutim, meteorolog Časlav Stanojević, koji je uradio nekoliko veštačenja u slučajevima udara groma, kaže za “Alo!” da nikako ne može da se desi da nekoga na ulici udari grom i nikom ništa!
- Trebalo bi pokrenuti policijsku istragu i ako se dokaže da gromobrana nije bilo u blizini mesta gde su poginule devojčice, onda da Tužilaštvo odredi ko je nadležan i da li će da snosi posledice. To što u Hali znaju da imaju gromobran isto je kao da ja kažem da znam da imam “mercedes”, ali ne znam gde sam ga parkirao.
Njihov gromobran trebalo bi da se ispita i izvrši nadzor na celoj toj promenadi gde se desila tragedija. Većina zgrada u Srbiji, bez gromobrana je ili sa problematičnim - kaže on i dodaje da je pre sedam-osam godina ugašeno javno preduzeće “Gromobran”, koje je postavljalo te uređaje i dva puta godišnje ih kontrolisalo i da je sada nejasno ko se tim poslom bavi.