Slavko Bakić (60) pre 40 godina bio u vozu čiji putnici su umrli u teškim mukama!


Youtube/Printscreen
Slavko Bakić (60) iz Zemuna, koji je nađen obešen u petak u porodičnoj kući na Vojnom putu 234 u Zemunu, jedan je od malog broja preživelih u stravičnoj železničkoj nesreći 1979. u Stalaću kod Ćićevca, kada je poginulo više od 60 ljudi, među kojima su bili i pitomci Vojne akademije. Tog 13. septembra 1979, Bakić je sa kolegama pitomcima krenuo na obuku u Skoplje. Tu nesreću je preživeo, ali nije mogao da se pomiri sa smrću majke Milke (85), pa je izvršio samoubistvo.
- Bakić je u mladosti završio Vojnu gimnaziju i postao pitomac Vojne akademije. Međutim, kada je krenuo na Akademiju, doživeo je železničku nesreću u Stalaću, kada je među žrtvama bilo i dosta pitomaca. Tada je teretni voz 8335, koji je dolazio iz pravca Kruševca, udario je bočno putnički voz 771, koji je saobraćao na relaciji Beograd-Skoplje. Među žrtvama je bio i veliki broj pitomaca Vojne akademije, koji su išli na obuku u Skoplje. Tu nesreću je nekako preživeo, ali nije želeo da nastavi studije na Akademiji. Skinuo se, odslužio vojni rok u Somboru i upisao je Poljoprivredni fakultet. Završio je sve u roku i voleo je svoj posao - kaže njegov rođak za „Alo!“.
Mašinovođa zaspao
Navodno je uzrok teške nesreće ljudski faktor. Teretni iz Kruševca je trebalo da se zaustavi na ulaznom signalu kod mosta na Južnoj Moravi i sačeka da brzi voz prođe, ali je ušao u stanicu, produžio vožnju i na izlaznoj skretnici udario u bok brzog voza. Sumnja se da su mašinovođa i pomoćnik mašinovođe teretnog voza zaspali. U to vreme, kontrola na železnici bila je loša, tako je da je lokomotiva teretnog voza bila neispravna jer je mašinovođa skinuo plombu i papučicom sprečio da budilnik, takozvana zifa, zvoni. Mašinovođa je zaspao, prošao kroz crveno svetlo izlaznog signala u udario u bok putničkog voza brzinom od oko 40 kilometara na sat.
Po završetku studija, Slavko je stekao zvanje diplomiranog inženjera poljoprivrede i radio je na Poljoprivrednom fakultetu.
- Bio je predavač u Institutu za zoo-tehniku na Katedri za reprodukciju i odgajivanje domaćih i gajenih životinja. Pre desetak godina postao je rukovodilac za higijenu. Bio je fin i miran čovek. Nije se ženio, niti je imao dece. Ostao je da živi sa roditeljima i brinuo se o njima. Njegov brat sa porodicom živi u blizini. O svima njima mogu da kažem samo lepe stvari jer su bili porodica za primer. Šta se tačno dogodilo, ne zna se sa sigurnošću. Pretpostavljamo da je Slavku teško pala majčina smrt. Bili su veoma bliski - rekao je njihov rođak za naš list.
Komšije za tu porodicu takođe imaju samo reči hvale. Oni kažu da se Milka, iako su je sustizale godine, uspešno nosila sa starošću.
- Milka nije bila žena koja se lako predaje. Dok je mogla, kretala se i dolazila na kafu. Bila je vedra i trudila se da kuću održava čistom i urednom. Poslednji put sam je videla kada je pre četiri-pet dana izašla po drva. Tada je rekla da se želi da se malo kreće kako se ne bi usedela. Slavka sam takođe videla nedavno. Bio je normalan, nije izgledao neraspoloženo. Tada smo se upitali za zdravlje, ali koliko se sećam, neodređen je odgovorio - rekla je njihova komšinica.
Tela majke i sina su po policijskom uviđaju poslata na obdukciju kako bi se utvrdio tačan uzrok njihove smrti.
Komentari (1)
Djetic
01.03.2020 21:02
Tih godina je iredenta(tako je ceo svet tada zvao siptarske teroriste),bila veoma aktivna i delali su po celoj Srbiji. Puno njihovih akcija je osujeceno,izmedju ostalog i trovanje beogradskog vodovoda,tako da je ova zeleznicka nesreca,gde su vecinom vojnici bili u vozu,najverovatnije teroristicka akcija iredente. Iz nekog razloga,to se sve zataskavalo i do saznanja se stizalo od usta do usta.