Spasili smrti ribokradicu koji je pijan upao u reku
Ribočuvari preduzeća “Južna Morava II” spasili su moguće smrti ribokradicu koji je pijan upao u reku prilikom postavljanja “vrške”, naprave za nelegalno hvatanje riba.
Incident se desio 13. aprila oko 19.15 časova na jednoj od pritoka reke Toplice (naziv reke poznat redakciji) na kojoj se mreste skobalji, čiji je ribolov upravo zbog toga i zabranjen.
"U vanrednoj kontroli ribokrađe zatekli smo čoveka u reci i kraj njega mrežu. Nije mogao da se pomeri a glava mu je već bila u ledenoj vodi. Da nismo naišli ne verujem da bi izdržao živ još više od jednog sata jer je voda bila ledena, nastupila bi hipotermija. Rekao nam je da je pio alkohol, da je mreža za krađu ribe njegova i da je upao u reku. I sam je priznao: "da vas nije bilo ovde, ja bih ostao u reci", priča ribočuvar Dragan Mijajlović.
Ribočuvari čoveku pomogli da izađe iz vode na suvo pružili mu prvu pomoć i ponudili da pozovu Hitnu pomoć ako je povređen.
Kazna do 150.000 dinara plus 6.500 dinara po komadu ribe Kumanović upozorava da se kazne za nelegalan ulov ribe kreću od 5.000 do 150.000 dinara a da se prema odštetnom cenovniku dodatno naplaćuje I po 6.500 dinara po komadu uhvaćene ribe u mrestu
Ali, zbog pokušaja nelegalnog hvatanja ribe protiv njega će biti podneta prekršajna prijava jer se spremao da postavi "vršku" na mestu gde se mreste skobalji.
Direktor "Južne Morave" II Nikola Kumanović kaže da je zbog mresta skobalja podignuta na noge cela ribočuvarska služba koja neprkidno patrolira vodama na jugu Srbije.
"Skobalj je autohtona vrsta ribe, ne može se kupiti na tržištu jer se ne uzgaja u ribnjacima. Mresti se potpuno prirodno, u rekama. Kada dođe vreme mresta, ribočuvari su u neprekidnom dežurstvu jer su tada najčešće ribokrađe. I ove godine imamo pune ruke posla, a situacija je još teža jer je mrest počeo pre Velikog petka kada je posna trpeza pa neki krenu u krivolov da bi došli do ribe. Protiv svih koji budu uhvaćeni u krađi ribe biće podnete prijave", kaže Kumanović.