Srbija čeka ekstradiciju 370 kriminalaca!
Srbija čeka na izručenje oko 370 osumnjičenih koji su, po međunarodnim poternicama koje je raspisala naša zemlja, uhapšeni širom sveta.
Među njima nisu samo državljani Srbije, već ima i stranaca koji su počinili krivična ela na teritoriji naše zemlje.
Poslednji koji je izručen Srbiji jeste Slavko Buhanac (35). On je sredinom ovog meseca sproveden iz nemačkog zatvora u Esenu u bepgradski Centralni zatvor. Buhanac se tereti da je u januraru prošle godine zajedno sa Nemanjom Ivanovim, koji je takođe nekoliko meseci ranije izručen našoj zemlji iz Australije, ubio Vladana Veličkovića. Ubistvo se dogodilo u beogradskom hotelu "Majdan".
Inače, dosta je slučajeva u kojima se na izručenje čeka godinama, pišu "Novosti".
Lozničanin Dobrosav Gavrić (42), svakako jedan od najopasnijih srpskih kriminalaca koji već više od pet godina boravi u pritvoru u Južnoj Africi i čije ga vlasti ne izručuju. On je u Srbiji osuđen na 35 godina zatvora zbog ubistva Željka Ražnatovića Arkana, Dragana Garića i Milenka Mandića u "Interkontinentalu" 2000. godine. Pošto mu je u oktobru 2006. izrečena presuda, gubi mu se svaki trag.
Njegov advokat, koji ga je zastpuao u postupku za trostruko ubistvo izjavio je da nije u kontaktu sa Gavrićem otkad je ovaj "otputovao na službeni put".
Pet godina kasnije Gavrić se našao prvi put pred sudom u Kejptaunu, zbog optužbi za posedovanje kokaina, a uhapšen je 21. marta 2011, kada je vozio lokalnog mafijaša Sirila Biku, koji je tom prilikom ubijen, a Gavrić, tada Bikuev telohranitelj, bio je ranjen. Pošto je tokom zdravstvenog zbrinjavajna Gavrića utvrđen njegov pravi identitet, o svemu je obaveštena srpska policija, a naše ministarstvo je poslalo molbu kojom ga "urgentno potražuje".
Gavrić je u međuvremenu zatražio azil i status izbeglice u Južnoj Africi, ali je odbijen.
Pre godinu dana u Holandiji je uhapšen Darko Tošić, koji se tereti da je kao član grupe Darka Šarića švercovao kokain iz Jućne Amerike u Evropu. Ovaj visoko rangirani član klana, čije se ime našlo na sedmom mestu u optužnici podignutoj 2010. godine, uhapšen je u zapadnom delu Amsterdama. Od tada se nalazi u pritvoru i Srbija iščekuje njegovo izručenje.
Jedno od najinteresantnijih i najspektakularnijih hapšenja bilo je ono Loke Bojovića koji je pao u ruke španske policije u fevruaru 2012. godine. Bojović, za kojim je bila raspisana crvena poternica uhaopen je u Valensiji sa još pet osoba. Svi su imali lične karte i pasoše sa izmišljenim imenima i "poreklom" iz Srbije, Hrvatske i BiH.
Pomenutu grupu španska policija je pratila zbog informacija dobijenih iz Srbije da se u toj zemlji nalaze preostali članovi "zemunskog klana", koji su tamo nastavili da se bave švercom narkotika.
Specijalni sud u Beogradu je sredinom maja 2015. oslobodio Luku Bojovića optužbi za ubistva, pokušaje ubistva i vođenje "zemunskog klana". To, međutim, nije značilo da je on postao slobodan čovek u Srbiji, s obzirom na to da ga naše ministarstvo pravde i dalje potražuje iz Španije.
Srbija ga traži jer je 2008. osuđen na 15 meseci zatvora zbog nedozvoljenog posedovanja pištolja i falsifikovanja lične karte.
Bojović je u Španiji oslobođen optužbi za ubistvo Milana Jurišića, ali je osuđen na 18 godina zbog držanja arsenala oružja, falsifikovanja dokumenata i zato što je bio član kriminalne grupe.
Na izručenje čeka i Vladimir Milisavljević, zvani Vlada Budala, koji se kao i Bojović nalazi u španskom zatvoru. On je osuđen na 21 godinu zbog ubistva Jurišića.
U Srbiji je pravosnažno osuđen na 35 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića.
S njima je uhapšen i Siniša Petrić, zvani Zenica, koji je još 1994. osuđen na smrtnu kaznu u Subotici kao saučenisk u likvidacijama koje je počinila grupa Marinka Magdića, iza koje je ostalo 14 leševa.
On je 1999. tokom slobodnog vikenda koji je dobio zbog "dobrog vladanja" pobegao, a važio je za najmonstruoznijeg među članovima Magdine grupe.