Kfor
Foto: Alo/Alo

Barduani je pojasnio da izjava da „rešenje između Kosova i Srbije ne treba da bude vojnim sredstvima, već dijalogom”, znači da je alternativa za suštinska pitanja između strana u rukama diplomatije i politike.

„Dok je vojno prisustvo Kfora neophodno za suočavanje sa trenutnim bezbednosnim izazovima, održivi mir zahteva političko rešenje. Zapravo, nakon međunarodne krize, vojne snage su operativne za stvaranje sigurnog okruženja, ali na diplomatiji i politici je da razreše ključna pitanja koja su izazvala krizu i postignu trajno rešenje. To ne može biti zadatak poveren vojnom osoblju”, izjavio je Barduani.

Barduani, koji je na Kosovu služio 2001. godine kao oficir, a zatim, 2015. godine, kao načelnik štaba komandanta Kfora smatra da je bezbednosna situacija, nakon dve decenije stabilnija, ali i dalje krhka.

„Bezbednosna situacija na Kosovu se značajno poboljšala od 2001. godine, mirna je ali krhka. To je uglavnom zbog nedostatka vidljivog napretka u dijalogu Beograda i Prištine uz posredovanje EU, koji mi i dalje u potpunosti podržavamo”, dodao je.

Barduani je naveo da je odmah nakon napada na kanal u Ibar-Lepenac Kfor obezbedio to područje, ali je naglasio da je policija odgovorna za vladavinu prava Kosova.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
polias

25.12.2024 17:14

izdajnice koj8 si ti komandant!? a rezolucija 124r jesi pricitao siledzijo kisicki siptarski! nemaju pravo na vojdku policiju.aaa!? cekaj dok te uhapsim9 pevac istinu!!