Isilovci sa Kosova spremni da izvrše terorističke napade - opasnost za region
U Siriji i Iraku trenutno ratuje oko 300 pripadnika ISIL koji su u te zemlje otišli s prostora Kosova i Metohije, a u tamošnjim kampovima i zatvorima nalazi se najmanje 50 albanskih žena i dece.
Albanci u tim zemljama ratuju podeljeni u nekoliko jedinica, a neretko se međusobno sukobljavaju. Prema procenama stručnjaka, više desetina hiljada ljudi koji žive na KiM su pripadnici radikalnih ideologija i u svakom trenutku su spremni da izvedu niz terorističkih napada.
U proteklih nekoliko godina iz ratne zone na Bliskom istoku u južnu srpsku pokrajinu vratilo se više stotina boraca dok je samo mali deo njih procesuiran pred tzv. prištinskim pravosuđem. Kazne koje su dobili zbog terorizma i ratovanja u Siriji i Iraku ne prelaze tri i po godine. Kada se avionom vrate na KiM, neki od njih zatraže lekarsku pomoć, a mnogi odmah odu svojim kućama. Tek poneki bude saslušan i priveden.
Privremene institucije u Prištini gotovo da nemaju mehanizme deradikalizacije ekstremista koji predstavljaju veliku opasnost ne samo za lokalno stanovništvo već i za ceo region. Radikalizovani Albanci potpuno neometano se kreću i grupišu širom Kosova i Metohije, gde u ilegalnim mehdžidima (verskim objektima) drže propovedi i šire radikalnu ideologiju. Na taj način vrbuju omladinu koju kasnije šalju na ratišta. Pored toga, postoji opasnost da neki od njih organizuju terorističke napade širom Kosova i Metohije.
Problem ilegalnih verskih objekata i džemata prisutan je godinama, još od pojave prvih vehabija u Srbiji. U njima se, bez ikakve kontrole zvanične islamske zajednice na KiM, drže verska predavanja, gledaju video-snimci sa ratišta iz Sirije i Iraka... Međutim, problem je i u tome što u nekoliko zvaničnih džamija na KiM kao verski službenici rade radikalizovana verska lica. Primer je Zekirija Ćazimi, imam džamije u Gnjilanu, koji je tokom verskih obreda propagirao džihad. Baš u tim džamijama i paradžematima okupljaju se povratnici sa sirijskog i iračkog ratišta.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin razgovarao je sa sekretarom Saveta bezbednosti Ruske Federacije Nikolajem Patruševim o nizu aktuelnih tema, a jedna od njih su pretnje koje predstavljaju povratnici sa sirijskog ratišta. On je kazao da Srbija ne može da ih kontroliše.
BROJKE | |
---|---|
300 pripadnika ISIL su u Siriju i Irak otišli s prostora Kosova i Metohije 50 albanskih žena i dece nalazi se u tamošnjim kampovima i zatvorima |
- A niko drugi izgleda i neće - rekao je Vulin.
Stručnjak za bezbednost Bedri Eljezi ističe da postoji mnogo problema u procesu deradikalizacije bivših boraca ISIS i dodao da nije zaustavljen proces odlaska Albanaca na strana ratišta.
- Najmanje desetak osoba sa Kosova, Severne Makedonije i Albanije otputovalo je nedavno u Siriju - kazao je on.
Na KiM ima 75.000 islamskih fanatika
Stručnjak za terorizam Dževad Galijašević kaže da je problem radikalizacije mnogo veći nego što izgleda i da na KiM ima oko 75.000 islamskih fanatika koji su u spremni da ratuju za islam. On kaže da su radikalni islamisti sa KiM usmereni na borbu protiv Srbije, a onda i protiv drugih država, na šta nas je, kaže on, upozorio i nedavni teroristički napad u Beču.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)