MODEL JUŽNOG TIROLA Da li je ovo rešenje za Kosovo?
Shutterstock

Italijanska pokrajina Južni Tirol, danas se često navodi kao uzor mirnog suživota različitih etničkih grupa, ali autonomija tog italijanskog regiona ne može se kopirati, izjavio je guverner Južnog Tirola Arno Kompačer u intervjuu za portal Kosovo onlajn.

U današnje vreme instrumenti za prilagođavanje unutrašnjim etničkim sukobima dobijaju sve veći značaj u celom svetu, stoga smo primetili da, takođe, raste interesovanje za autonomiju Južnog Tirola u poslednjih nekoliko godina, izjavio je Kompačer.

On je naveo da je pravni okvir autonomije garantovao koegzistenciju tri jezičke grupe na našoj teritoriji i umirio je sukob u Južnom Tirolu posle Drugog svetskog rata, rekao je on u intervjuu za Kosovo onlajn.

"Naročito, kada razmišljamo o problematičnoj prošlosti Južnog Tirola sa italijanskim fašizmom i nacional-socijalističkom okupacijom, mislim da 50 godina nakon primene našeg statuta o autonomiji možemo sa sigurnošću reći da imamo prilično uspešan put iza sebe", naveo je Kompačer.

Danas se Južni Tirol često koristi kao uzor mirnog suživota između različitih jezičkih grupa i tokom različitih godina se spominjao kao primer u različitim prilikama, naveo je on.

Prema Kompačerovim rečima, najviše ih upoređuju sa Krimom, Kiprom, Nagorno-Karabahom, Rodžavom (kurdska oblast u severnoj Siriji)...

"Mnoge delegacije posetile su Južni Tirol tokom proteklih decenija da bi saznale više iz našeg iskustva", naglasio je on i dodao da je najistaknutiji posetilac možda bio Dalaj Lama i tibetanska vlada u egzilu, ali i predstavnici različitih manjina u Evropi, predstavnici država i tela za ljudska prava, kao što su Savet Evrope ili OEBS, koji redovno posecćuju Južni Tirol.

"Naši stručnjaci su uključeni u konsultantske kuće širom sveta stoga nam nije novo što naša autonomija dobija pažnju i uvek smo zahvalni ako možemo da pomognemo svojim iskustvom i znanjem", kazao je Kompačer.

Rešenje za Kosovo

Pošto je primer Južnog Tirola više puta pominjan kao moguće rešenje u dijalogu Beograda i Prištine, Kompačer je, na pitanje da li misli da bi tako nešto zaista moglo biti rešenje, naveo da uvek preciziraju da njihova autonomija nije izvediva "jedan prema jedan".


"U svakom sukobu postoji mnogo faktora specifičnih za slučaj, poput istorijske i ekonomske situacije, pravnog okvira i društvenih aspekata, koji moraju biti uzeti u obzir", naglasio je Kompačer i dodao da njihova autonomija nije lek, ali da bi možda bilo zanimljivo detaljnije pogledati neke od uspešnih postupaka i instrumenata Južnog Tirola, kao što su etnički proporcionalni sistem, zajedničke komisije koje se bave donošenjem autonomije ili prava koja se odnose na jezik i kulturu.

"I ostaje jedna od naših najvažnijih poruka, da vredi mirno pregovarati o pronalaženju kompromisa", rekao je on.

Kompačer je naveo da smo u prošlosti u nekoliko navrata videli da međunarodna pažnja može pomoći u rešavanju sukoba.

"Takođe, u Južnom Tirolu, internacionalizacija sukoba i kasnije, rezolucije Ujedinjenih nacija 1960-ih godina i proces evropskih integracija bili su važni faktori", naglasio je on.

Posredovanje je uvek korisno, ali stvarna promena mora se postići pregovorima između uključenih strana u pronalaženju mirnog kompromisa, dodao je on.

"Put Južnog Tirola uvek je bio put pregovora i još uvek su pregovori ključni", naglasio je Kompačer.

Zapadni Balkan i EU

Na pitanje da li zemlje Zapadnog Balkana treba da budu primljene u EU što je pre moguće, on je naveo da snažno podržava evropski projekat i ujedinjenu Evropu i da je stoga uvek bio za angažovanje Evropske unije da podrži postepenu integraciju zemalja zapadnog Balkana sa Unijom.

"Mislim da morate razmatrati postupak prijave od slučaja do slučaja - iako nisam stručnjak za Zapadni Balkan, moj je utisak da se situacija razlikuje od zemlje do zemlje", istakao je Kompačer i dodao da je ipak, važno da EU održava redovne bilateralne odnose sa parlamentima zemalja zapadnog Balkana i ulaže u jačanje saradnje.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)