PRIŠTINA PROKOCKALA POVERENJE AMERIKE Ako krene stazom diplomatskog konflikta, suočiće se sa snažnim odgovorom!
Tanjug

"Ukoliko prištinska strana bude odlučila da krene stazom diplomatskog konflikta i prekida moratorijum, Srbija sigurno neće ćutati. Prištinska strana će biti suočena sa dobro pripremljenim, organizovanim i snažnim odgovorom", naglasio je Marko Đurić.

PRIŠTINA PROKOCKALA POVERENJE AMERIKE Ako krene stazom diplomatskog konflikta, suočiće se sa snažnim odgovorom!

Printscreen

 

On je podsetio da je Srbija pre godinu, bila suočena sa zahtevom jedne globalne super sile da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije.

"Državna delegacija Srbije, na čelu sa predsednikom Vučićem nije prihvatila taj zahtev koji je bio prilično odlučno postavljen. To je nešto što se uzima danas zdravo za gotovo i što niko ne pominje. Mi prošle godine nismo morali da trošimo ogromne diplomatske i materijalne resurse da sprečavamo članstvo Kosova u Unesku, Intrepolu i drugim organizacijama i mogli smo da se bavimo drugim temama. Srbija je to vreme pametno iskoristila za ekonomski razvoj i za jačanje svoje pozicije u međunarodnoj zajednici", istakao je ambasador Srbije u SAD.

Đurić je dodao da Vlada ne želi u budućnosti da "rasipa" resurse na rešavanje odnosa izvan poregovaračkog stola. Podsetio je da je vlast u godinama pre moratorijuma dovela do 19 povlačenja nezavisnosti Kosova i Metohije, naspram samo jednog novog priznanja.

"Uprkos najstrašnijoj i najvećoj mogućoj kampanji sprečen je ulazak Kosova u Interpol i Unesko", rekao je on i dodao da Srbija želi rešavanje problema putem kompromisa na konstruktivan način i da zato "sigurno neće prva krenuti stazom doplomatske eskalacije".

Đurić je naglasio da je Vašingtonski sporazum uveo u igru ekonomiju kao sredstvo za stvaranje preduslova za političku normalizaciju, i naglasio da taj potez smatra izuzetno mudrim.

"Vašingonski sporazum je prvi akt te vrste kojim su Sjedinjene Države, kao zemlja koja ima ogroman uticaj u svetu, stale iza inicijative mini-Šengena i to se nastavilo kroz podršku Sjedinjenih Država inicijativi Otvoreni Balkan", objasnio je.

Priština je, podsetio je ambasador, tada preuzela obavezu da se priključi mini-Šengenu.

"Nadam se da će velike sile nastaviti razgovore sa Prištinom o potrebi i značaju uključenja u novu inicijativu", zaključio je Đurić.

Na pitanje šta je Srbija u poslednjih godinu dana uradila po pitanju tačke Vašingonskog sporazuma koja sadrži unapređenje železničkog i drumskog saobraćaja, Đurić navodi da vlada gradi mrežu autoputeva, koja uključuje i izgradnju autoputa do administrativnog prelaza Merdare.

"Taj autoput kada jednom bude završen učiniće bližim za oko 100.000 naših sugrađana ostatak Srbije bližom, a učiniće i našu južnu pokrajinu i Republiku Albaniju bližom", rekao je ambasador Srbije u SAD, i dodao je da su "projekti završeni, a da rekonstrukcija železničke pruge prema Merdaru uveliko teče".

Đurić je ukazao da je izuzetno značajno da Sjedinjene države daju svoj konstrukivan doprinos dijalogu i da nastave da podsećaju Prištinu na važnost poštovanja i Briselskog i Vašingtonskog sporazuma. Nesprovođenjem i nepoštovanjem tog sporazuma, kako je naglasio, Priština potkopava poverenje.

"To je danas dobro prepoznato u Vašingtonu i u mnogim drugim prestonicama čije države inače podržavaju jednoglasno priznanje Kosova", zaključio je Đurić.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading