OVK DOBIJA OPASNO POJAČANJE SA ISTOKA Teroristi ISIS-a deo paklenog plana Aljbina Kurtija!
Zaboravilo se, međutim, da su se bivši pripadnici OVK masovno borili pod zastavom terorističke organizacije ISIS na sirijskom ratištu i da su potom vraćeni na Kosovo, kaže general u penziji Momir Stojanović.
Jedan od uhapšenih je dobro poznati terorista ISIS-a poreklom sa Kosova, koji je zbog svojih aktivnosti robijao u zatvoru u Nemačkoj, Turskoj i na Kosovu, ali je brzo pušten na slobodu.
Stojanović je, međutim, uveren da su ova hapšenja samo predstava za lokalne izbore na Kosovu i Metohiji, jer je prisustvo Albanaca koji su povezani sa ISIS-om na Kosovu i Metohiji dobro poznato stranim, ali i našim obaveštajnim službama, kao i vlastima u Prištini.
„Ova hapšenja na KiM lica koja su se spremala da izvrše terorističke napade je farsa, koja treba da prikaže da vlada Aljbina Kurtija brine o bezbednosti građana Kosova, a sve u funkciji izbora. Ujedno šalje i poruku međunarodnoj zajednici da Kosovo neće dozvoliti ekstremističku delatnost na svojoj teritoriji, a jačajući ovim činom poziciju Kurtija uoči izbora“, smatra Stojanović.
Bivši pripadnici OVK masovno bili u ISIS-u
Ono što, kako kaže, u celoj priči ne štima, jeste to što je Priština znala za njihovo postojanje i pitanje je zašto je čekala da ih sada hapsi.
„Opšte je poznato da je oko 300 građana Kosova i Metohije albanske nacionalnosti učestvovalo u terorističkim aktivnostima na prostoru Sirije i Iraka. To su zvanični podaci naših službi bezbednosti, a da je bilo u Prištini iskrene želje, oni bi ta lica procesuirali. Indikativno je zašto to nisu učinili“, napominje sagovornik.
Stojanović podseća i da su mnogi pripadnici bivše OVK kao borci ISIS-a učestvovali u borbama najviše na sirijskim ratištima, a većina njih se vratila na Kosovo.
„Priština nikada nije dala tačan broj onih koji su se borili na strani terorista, već je uglavnom pominjala žene i decu koji su sa Kosova, a koji su za svojim bližnjima krenuli na ta ratišta sa kojih su vraćeni“, dodaje on.
Stojanović s druge strane podseća da međunarodna zajednica nikada nije razoružala OVK niti je zvanično ova organizacija ukinuta na Kosovu.
„Tako da pada u vodu to njihovo ’opredeljenje‘ da sada sankcionišu pojedince, jer su kosovske vlasti dobro znale za njih (bivše pripadnike OVK) i koliko su povezani sa nosiocima međunarodnog terorizma na Bliskom istoku“, ističe Stojanović.
Stojanović čak ne isključuje mogućnost da se pod maskom navodnih ISIS terorista i njihovih potencijalnih akcija zapravo kriju planske akcije OVK u budućnosti.
„Spiskovi pojedinaca iz OVK po jedinicama su i dalje prisutni, Priština za njih zna, a oružje koje je trebalo da bude uništeno je uskladišteno na raznim mestima po Kosovu i spremno da se spoji sa ljudstvom u slučaju potrebe, odnosno potencijalno nepovoljnog razvoja situacije na KiM. Tako da ako mislite da postoje neke izolovane ćelije ili pojedinci na KiM i koji deluju van znanja vlasti Prištine, gadno se varate, sve je to sinhronizovano“, tvrdi Stojanović.
Nelegalno oružje latentni problem na KiM
Naš sagovornik ističe i da je latentni problem po bezbednost na Kosovu ogroman broj građana koji u svom posedu ima oružje bivše OVK. „Svi pripadnici OVK su sa sobom poneli to oružje posle rata i u datom trenutku vrlo brzo mogu da se organizuju i da ugroze bezbednosnu situaciju“, kaže Stojanović.
Ovome treba dodati da prema podacima CIA objavljenim 18. avgusta ove godine, u Albaniji, koja gotovo da i nema granice sa Kosovom, operiše više od 65 terorističkih organizacija, uključujući ISIS i Iranski korpus čuvara revolucije, Zbor garde Islamske revolucije Irana, koje imaju instalirane terorističke ćelije u ovoj državi i koje, kako se navodi, u svakom trenutku mogu izvesti napade u bilo kom delu sveta, pa i u našem regionu.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)