Budući američki ambasador: Ovo su planovi za Srbiju kad je u pitanju Kosovo
"Uzajamno priznanje je najbolji način za napredovanje", rekao je Hil tokom pretresa pred Odborom za spoljne poslove Senata SAD.
On je istakao da je dijalog Beograda i Prištine, koji se vodi pod pokroviteljstvom EU, najbolji način da dve strane reše razlike.
Hil je rekao da će SAD, zajedno sa evropskim partnerima, nastaviti da podržavaju razvoj Srbije kao moderne i prosperitetne evropske države, prenosi Tanjug.
"SAD ostaju posvećene produbljenju bilateralnih odnosa sa Srbijom, kroz dalju političku, ekonomsku i bezbednosnu saradnju. U vreme kada dve zemlje slave 140 god diplomatskih odnosa, radujem se jačanju međuljudskih odnosa, radu sa mladima u civilnom društvu i deljenju američkog iskustzva u Srbiji", poručio je Hil.
On je istakao i da će njegov prioritet biti sprovođenje potpune istrage o ubistvu braće Bitići.
"Posvećen sam tome da izvršim pritisak na srpsku vladu da obezbedi da se odgovorni privedu pravdi, bez obzira na rang i položaj", poručio je Hil.
Hil je rekao da će, ako njegov mandat bude potvrđen, ohrabrivati transparentnost i pravičnost izbornog procesa uoči izbora u aprilu 2022. godine u Srbiji, kao i da će isticati važnost slobode medija i glasno podržati ključnu ulogu civilnog društva.
"Raznolik politički pejzaž i slobodna i nezavisna štampa ključni su za uspeh Srbije kao evropske demokratije", poručio je Hil.
Hil je ocenio i da je uz tehničku podršku SAD, Srbija napravila značajne korake, naročito u ekonomskom i fiskalnom upravljanju.
"Napredak Srbije je sastavni deo za postizanje američkih strateških ciljeva da se revitalizuju naši evropski savezi, podrži demokratija i vladavina prava, promoviše ekonomska saradnja i reše globalni i regionalni izazovi", rekao je Hil.
Hil je rekao da SAD podržavaju napredak koji je Srbija ostvarila u ključnim oblastima, kao što su borba protiv korupcije, poboljšanje vladavine prava i jačanje demokratskih institucija.
Istakao je da će raditi na jačanju ekonomske budućnosti Srbije podsticanjem mera kojima se osnažuje klima za međunarodne investicije, jača struktura, poboljšava energetska raznolikost i bezbednost i gradi otpornost na "maligni spoljni uticaj, uključujući onaj iz Rusije i Kine".
"Srbija ima ogroman potencijal, sa obrazovanom i talentovanom radnom snagom. Firme sa sedištem u SAD su tokom poslednjih 20 godina uložile više od četiri milijarde dolara u Srbiju i zapošljavaju oko 20.000 ljudi", naveo je Hil.
Kao ambasador Srbije rekao je da će nastaviti da podržava američke kompanije koje istražuju prilike za ulaganje u Srbiju.
On je dodao da, ako njegova nominacija bude potvrđena, dalje će razvijati "pozitivni zamah" nedavnih bilateralnih odbrambenih konsultacija - prvih za pet godina - da bi proširio obostrano korisnu odbrambenu saradnju.
"Srbija je važan bezbednosni partner SAD, naročito kroz 15 - godišnje partnerstvo sa Nacionalnom gardom Ohaja", rekao je Hil.
Podseto je i da je diplomatsku karijeru počeo u Beogradu, da je kasnije učestvovao u procesu koji je kulminirao Dejtonskim sporazumom i da se vratio u region kao ambasador u tadašnjoj Makedoniji i preuzeo dodatnu odgovornost kao specijalni izaslanik za Kosovo od 1998. do 1999. godine.
"Nalazi se na nekonzistetnom putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Važno pitanje je kako da poboljšamo odnose sa Srbijom i integrac
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)