AMBASADOR SRBIJE U SAD MARKO ĐURIĆ PORUČIO Američka podrška Prištini uslovljava se formiranjem ZSO
Kako je naveo, tim dokumentom, koji je podnela kongresmenka Klaudija Teni, kopredsedavajuća Srpskom kokusu u Predstavničkom domu SAD kao grupi prijatelja Srbije u Kongresu, ne samo što se prepoznaje represija, teror i nasilje koji se već mesecima flagrantno sprovode nad Srbima na Kosovu i Metohiji, već se i uskraćuje svaka pomoć američke vlade Kurtijevim institucijama dok se takva delovanja ne okončaju.
- Američka podrška vlastima u Prištini direktno se uslovljava formiranjem Zajednice srpskih opština i okončanjem kampanje pritiska i kršenja ljudskih prava Srba u našoj južnoj pokrajini. Dodatna snažna politička poruka koja se decidirano prenosi ovim predlogom Klaudije Teni jeste i zahtev da se sa severa KiM povuku sve tzv. specijalne snage, odnosno okonča njihovo nelegalno prisustvo. To je, moglo bi se reći, novina u američkom postavljanju prema albanskoj strani - istakao je Đurić u intervjuu u današnjoj "Politici", a preneo Tanjug.
On je naveo i da očekuje da će moć ovako iznetih činjenica uskoro podstaći sve veći i veći broj i demokratskih i republikanskih kongresmena da politički stanu iza ovog dokumenta i tako izraze svoju podršku.
- Neupitno je da je ovim potezom kongresmenka Teni pokazala i Americi i svetu da je pravi prijatelj Srbije i srpskog naroda, jer je u najvišem zakonodavnom organu SAD hrabro podigla svoj glas u odbranu prava Srba na KiM, vođena ničim drugim do pravičnošću, iskrenom željom da pomogne i stavom da čini ispravnu stvar - rekao je ambasador Srbije.
Prema njegovim rečima, u odnosima Srbije i SAD po pitanju Kosova i Metohije primetan je pomak, a dokaz za to jesu kontinuirani apeli visokih američkih zvaničnika upućeni Prištini u kojima se insistira na potpunoj implementaciji Briselskog sporazuma, a naročito na konačnom uspostavljanju Zajednice srpskih opština.
- Od izuzetnog značaja za opstanak našeg naroda na Kosovu i Metohiji jeste da se i iz SAD i iz evropskih centara moći nastavi i intenzivira pritisak na ekstremistički režim u Prištini da prestane sa ugrožavanjem srpskog življa i konačno počne da poštuje i sprovodi do sada postignute sporazume - istakao je Đurić.
Kako je naveo, zvanična američka administracija poslala je jasnu poruku da se raduje saradnji sa budućom Vladom Srbije i nastavku zajedničkog rada na unapređenju bilateralnih oblasti od interesa, jačanju vladavine prava, kao i očuvanju regionalnog mira i stabilnosti.
- Veoma je značajna izjava ambasadora SAD u Srbiji Kristofera Hila u formi poziva na stabilizaciju aktuelnih prilika uz isticanje važnosti poštovanja volje građana, slobodno iskazane na izborima, kao odraza legitimnosti demokratskih procesa i spremnosti svih političkih aktera u našoj zemlji da mirno i odgovorno prihvate ishod izbora, bio on povoljan po njih ili ne - izjavio je Đurić.
Prema njegovim rečima, naš narod je ponovo odlučio da poverenje pokloni Srpskoj naprednoj stranci i na taj način nosiocu liste "Srbija ne sme da stane", predsedniku Aleksandru Vučiću, simbolično reafirmiše podršku snažno izraženu na prošlogodišnjim predsedničkim izborima.
- Izborni rezultati pokazali su rešenost našeg naroda da u naredne, za nas na međunarodnom planu veoma značajne četiri godine, nastavi da ide putem kojim sigurno koračamo već više od jedne decenije. Narod je izabrao stabilnu, ozbiljnu, odgovornu i dokazano uspešnu političku opciju koja će i na unutrašnjem i na spoljnom planu slediti kontinuitet rada na jačanju i napretku Srbije u svakom mogućem pogledu - rekao je ambasador Srbije u Vašingtonu.
Đurić je ocenio da saradnja sa SAD kao najvećom silom Zapadnog sveta predstavlja neizostavni deo spoljnopolitičkog mozaika Srbije.
- Održavanje dobrih odnosa sa Amerikom i njihovo dalje unapređenje u vrhu su diplomatskih prioriteta Srbije, i ja u budućnosti vidim samo njihov dalji rast i razvoj na dobrobit građana naše zemlje - počev od sve snažnije i raznovrsnije saradnje na planu ekonomije, investicija, IKT sektora, energetike, odbrane, obrazovanja, nauke, pa sve do iniciranja strateškog dijaloga kao obostrane potvrde visokog nivoa međusobnih odnosa - rekao je on.
Ambasador je podsetio da je u protekloj deceniji potpuno transformisan profil saradnje Srbije sa SAD kao trenutno prvim izvoznim tržištem srpske IT industrije i četvrtim trgovinskim partnerom Srbije u svetu sa rekordnih 1,2 milijarde dolara trgovinske razmene na godišnjem nivou.
- Kada bih morao da od svih dosadašnjih rezultata izdvojim par oblasti čijem dodatnom unapređenju i sam svedočim, na prvom mestu bi svakako bile ekonomija i vojna saradnja. Saradnja naših oružanih snaga i saradnja u oblasti namenske industrije su, već više od deset godina, jedne od okosnica sveukupne saradnje, a važan deo tih odnosa je i Program državnog partnerstva Vojske Srbije i Nacionalne garde Ohaja - istakao je Đurić.
Dodaje da, imajući u vidu da je poslednji američki predsednik koji je boravio u Srbiji bio Džimi Karter, ostaje želja da u narednom periodu uspemo da, posle više od četiri decenije, organizujemo posetu američkog predsednika Srbiji, čime bi se definitivno afirmisalo ne samo partnerstvo Srbije i SAD, već i zajednički interes za stabilnost i saradnju u našem regionu.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)