Makron
Foto: Alo/Alo

Komitet Parlametntarne skupštine Saveta Evrope za politička pitanja i demokratiju sa sedištem u Strazburu u martu je preporučio je da tzv. Kosovo bude pozvano da uđe u Savet Evrope, pri čemu je parlament te organizacije kasnije u aprilu ubedljivom većinom glasao za pristupanje.

Međutim, kako bi bi završilo pristup, tzv. Kosovo još treba da obezbedi dvotrećinsku većinu u Savetu ministara. Glasanje zakazano za maj odloženo je u poslednjem trenutku zbog nemačkih zahteva da se prvo uspostavi Zajednica srpskih opština.

U Strazburu i Prištini su postojale nade da će glasanje biti održano do kraja godine, ali je nemački izvor koji poznaje aktuelnu situaciju za "Euraktiv" je otkrio da je malo verovatno da će se to dogoditi.

"Do sada nije bilo glasanja o pristupanju 'Kosova' Savetu Evrope u Savetu ministara EU. Zapravo, postoji jasna dvotrećinska većina. Ali postoji rizik da se taj impuls izgubi", rekao je izvor za "Euraktiv".

Izvor je dodao da protivljenje ne dolazi samo iz Nemačke, već i iz Francuske i Italije.

"Nemački kancelar je povremeno bio otvoren (za pristupanje Kosova), ministar spoljnih poslova je bio odlučan – oni koji su zaista kočili su Italijani i Francuzi", rekao je nemački izvor, dodajući da postoje "spekulacije" da razlozi mogu biti osetljivi i vezani za Srbiju.

Što se tiče toga šta bi moglo da motiviše Francusku na otklon, nemački izvor je rekao: "Makron je želeo da sklopi posao sa Srbijom o prodaji borbenih aviona".

Pored mlaznjaka, pominje se i to da će Francuska Srbiji obezbediti rezervne motore i delove, kao i kompletan pomoćni logistički paket.

Kupovina je takođe označila značajan pomak u spoljnopolitičkom i bezbednosnom otklonu Srbije, od Rusije ka Zapadu, ocenjuje ovaj list.

"Vučić je vrlo otvoreno i samouvereno rekao da ima svoje partnere (u vladama Saveta Evrope) koji će na kraju sprečiti pristupanje Prištine", dodao je izvor.

Dok se protivljenje Francuske može objasniti, barem delimično, prodajom aviona, protivljenje Italije je malo teže razumeti. Rim priznaje tzv. Kosovo, ima bliske veze sa susednom Albanijom i nema poznatih dogovora sa Beogradom.

Na pitanje da prokomentariše situaciju, bivši zvaničnik britanske vlade rekao je za "Euraktiv" da je istina da su "Makron i Šolc napustili Kurtija".

"Italija želi da ostane na istoj strani sa Nemačkom i Francuskom – uz velike igrače", dodao je bivši zvaničnik.

Iz francuskog i italijanskog ministarstva spoljnih poslova nisu dali odgovor o ovim saznanjima "Euraktiva". Iz kancelarije premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija i njihovog ministarstva spoljnih poslova takođe nisu odgovorili na pitanja.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading