KURTI UHVAĆEN NA DELU Ceo svet se okrenuo protiv Albanaca
Direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović kaže za Kosovo onlajn da u međunarodnoj zajednici postoji jasna percepcija da je Priština posegla za jednostranim potezima koji ne doprinose dijalogu i da je Priština ta koja u ovom trenutku nije konstruktivan učesnik u tom procesu i da se to očitovalo i tokom jučerašnje sednice Saveta bezbednosti UN na kojoj se razmatrao izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Unmika i o stanju na Kosovu i Metohiji u proteklih šest meseci.
“Ono što predstavlja problem je to što je konstruktivan dijalog uslov za neke druge teme, a u dijalogu mora da učestvuje više strana, i u tom kontekstu mislim da nikom nije u interesu da sve stoji, a sasvim sam sigurna da se u Prištini neće ništa promeniti sve do izbora u februaru”, kaže Joksimović.
Ona ocenjuje da je generalni sekretar Gutereš u svom izveštaju prilično realistično oslikao sliku u kontekstu jednostranih poteza Prištine prema Srbima, opisujući situaciju kao visoko tenzičnu, sa mogućnošću eskalacija do potencijalnog sukoba.
“U izveštaju je istaknut taj element života u strahu, ako tako mogu da ga formulišem, a naravno, i ministar Marko Đurić je govorio o veoma nestabilnom životu koji je pun neizvesnosti za Srbe i da preti njihov odlazak, odnosno, određena vrsta proterivanja. Priština je insistirala na temi ruskog uticaja, što je takođe bilo očekivano, tako da su svi manje-više bili na onim pozicijama koje su se očekivale unapred”, navodi Joksimović.
Kao nešto što nije novo, ali što se juče pojačano pominjalo, izdvaja pitanje uloge Unmika i njegove budućnosti.
“Ali čini mi se da u ovom trenutku neće postojati snažni pritisci da se nešto u tom kontekstu realizuje. U dugom vremenskom periodu se insistira i na sve proređenijim sednicama u okviru Saveta bezbednosti. Početno je bilo četiri sednice godišnje, sada je taj broj spušten na dve. Ono što jeste realnost je da geopolitički postoje takva žarišta koja okupiraju i fokusiraju međunarodnu zajednicu na rešavanje otvorenih konflikata, te tako posmatraju temu u regionu kao mnogo mirniju nego što zaslužuje takav broj sednica, a možda je i ohrabrujuće što posmatraju na taj način. Međutim, sa druge strane, mislim da je i dalje veoma važno da se javno i otvoreno ukazuje na probleme sa kojima se Srbi susreću, jer se samo na taj način njima omogućava neka vrsta bezbednosti, odnosno da se osvetli to da su oni u ovom trenutku ugroženi”, navodi Joksimović.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Miro
31.10.2024 13:21
Kurti je šiptar. Ne može on sam da radi bez podrške Zapada.