"MOJA VLADA ME JE SLAGALA" Bivši ambasador SAD u Srbiji konačno progovorio: Tramp jedini ovo može da reši
Nekadašnji američki ambasador u Beogradu Vilijam Montgomeri ocenio je juče da je dijalog pod okvirom Evropske unije doživeo potpuni fijasko i da to nije samo pitanje Zajednice srpskih opština, već i zabrana korišćenja dinara, preuzimanje vlasti u opštinama na severu AP KiM. Montgomeri je za RTS rekao da je premijer privremenih prištinskih institucija Albin Kurti preduzimao mnogo provokativnih koraka, da su EU i SAD verbalno pokazivali ljutnju, ali bez konkretnih oštrih mera, preneo je Tanjug.
"Ako je neko sposoban da promeni taj status kvo, to će biti Tramp", smatra Montgomeri, koji navodi da će on imati izbalansiraniji pristup. Na pitanje o tome da se ponovo govorilo o transformaciji tzv. kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku i kolika bi to bila dodatna opasnost za život Srba na AP Kosovu i Metohiji, Montgomeri kaže da je takva vojska nepotrebna. "Sporazumom koji je okončao rat jasno je zabranjeno da tamošnje vlasti formiraju vojsku jer smo znali da će u njoj biti svi članovi tzv. oslobodilačke vojske Kosova", kazao je Montgomeri.
Podsetio je da je pokrenuto rešavanje statusa i dogovoreno da se usvoje standardi pre statusa, kao i da je sarađivao sa tadašnjom vladom o tom pitanju. Montgomeri ističe da su ga njegovi pretpostavljeni obmanuli. „Moja vlada me je slagala, želeo sam da sprovedem plan u dobroj veri. Imao sam spisak predloženih mera”, rekao je Montgomeri. Prema njegovim rečima, Britanac, koji je bio na čelu tih pregovora o KiM na sastanku u Beogradu na kome je bio sa Nebojšom Čovićem, bio je „grub i arogantan”, odnosno da je, kako kaže, pogledao Čovića u oči i rekao da Srbija nema šta da traži u ovim pregovorima o AP KiM.
Montgomeri smatra i da je čitav zapadni Balkan nestabilan, navodeći i problem Bugarske koja sprečava napredak Severne Makedonije u evrointegracijama zbog Goce Delčeva koga i jedni i drugi svojataju. Kaže da iako je u BiH Dejtonski sporazum na snazi skoro 30 godina, tri etničke grupe i dalje su zavađene kao što su bile i ranije. „Ta situacija je veoma opasna i može izazvati nasilje, jer muslimani veruju da Bosna mora da ostane onakva kakva je. Milorad Dodik naravno ima potpuno drugačije mišljenje i nema rešenja za to”, ocenio je Montgomeri. Rekao je i da je reč genocid veoma teška i da se primenjuje za situacije kao što je Ruanda, gde su redom ubijani muškarci, žene i deca, prenosi „Glas Srpske”. „Po meni to je genocid. Ono što se desilo u Srebrenici bio je užasan ratni zločin. Nazvati to genocidom je malo nategnuto”, kazao je Montgomeri.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)