DR ILIJA ŽIVOTIĆ! LIČNI STAV Srbija je cenjena i na Istoku i na Zapadu
Pre svega ovakvi događaji su prilika da se sa ostalim državnicima razgovara o bitnim pitanjima u malo manje formalnoj atmosferi nego prilikom zvaničnih bilateralnih susreta i da se postignu značajni rezultati. To se upravo i dogodilo zahvaljujući pozitivnoj istoriji odnosa Kine i Srbije u prethodnih 10 godina, pre svega zbog ličnog prijateljstva našeg predsednika Vučića i predsednika Sija. Kina koja čvrsto podržava nacionalne interese Srbije je upravo usled takvih prijateljskih odnosa dva predsednika doslovce spasla Smederevo i Bor, dva grada koje je bivši režim ostavio na cedilu. Naši građani su ne samo sačuvali radna mesta već su im znatno povećane zarade, ali i otvorena nova radna mesta uz značajan upliv prihoda u budžet Srbije. Kada tome dodamo brojne investicije, povoljne zajmove i povećanje robne razmene na više od pet milijardi dolara uz predviđen rast na 8-10, o Kini se mora govoriti kao o prijatelju i strateškom partneru.
Sada smo zahvaljujući razvoju takvih odnosa na pragu istorijskog sporazuma o slobodnoj trgovini koji će omogućiti srpskim privrednicima da sve svoje proizvode izvoze u Kinu bez ikakvih carinskih barijera. Ne radi se samo o desetinama vinarija već i o proizvođačima voća, povrća, mesa i mnogim drugima. To će direktno uticati i na privlačenje investicija u Srbiju sa strane zapadnih investitora koji će dodatno ulagati u proizvodne kapacitete u našoj zemlji kako bi se odavde izvozilo sve više proizvoda u Kinu. Ukoliko se tome doda otvaranje avio-linija ka Pekingu i Šangaju, čime će Srbija postati važno avio-čvorište, može se očekivati još veći zamajac privredi i investitorima. Rezultat toga biće smanjenje ionako rekordno niske nezaposlenosti, povećanje zarada i dodatna sredstva za budžet, odnosno nove puteve, škole, bolnice... Ekonomski snažnija Srbija moći će da pruža još veću podršku našim sunarodnicima na KiM, u Republici Srpskoj i Crnoj Gori. Dakle, efekti ove posete će biti mnogo šireg spektra, ali i ono što je najvažnije, vidljivi običnom čoveku zahvaljujući, da naglasim još jednom, odgovornoj i mudroj politici koju predsednik Srbije vodi.
I tog dana pojavila se i ispružena ruka Vašingtona u vidu pisma podrške unapređenju srpsko-američkih odnosa koju je predsedniku Bajdenu uputilo 16 uticajnih kongresmena i to iz obe američke partije. Među njima ima članova veoma važnih odbora, a značaj je još veći kada se zna da je ovo čist rezultat srpske diplomatije, a ne rada neke agencije za lobiranje čiji se efekti završavaju odmah nakon isteka ugovora, kao što je to slučaj sa albanskom stranom. Naglašavajući da odnosi naše dve zemlje imaju tradiciju dugu izuzetnih 140 godina, da smo bili saveznici u oba svetska rata, kongresmeni u pismu predsedniku SAD pišu i o dobroj ekonomskoj saradnji naših država, uz konstataciju da je i saradnja na bezbednosnom planu izuzetna.
Jednom rečju, kongresmeni su ovim pismom predsedniku Bajdenu predočili da je Srbija partner i prijatelji i da SAD treba da ulože dodatni napor da taj odnos bude još čvršći. Osim povoljnih političkih posledica, ovo pismo će svakako imati uticaj i na podsticanje novih privrednih ulaganja od američkih investitora u Srbiju.
Ne treba zaboraviti da je naša diplomatija godinama radila dosledno i posvećeno, koliko je to bilo maksimalno u srpskoj moći da iskaže iskrenu volju za partnerstvom sa SAD. Naravno, ovo je pozitivan gest sa druge strane koji liči na sazrevanje svesti u okviru američke političke elite o partnerstvu sa Srbijom, kao, i za njih, boljoj opciji u odnosu na inerciju stare doskorašnje politike. Po mom mišljenju, rano je za slavlje i treba biti oprezan sa optimističkim očekivanjima, ali gest ove grupe američkih parlamentaraca jeste za svaku pohvalu. Verovatnoća uspeha u građenju veze sa SAD veća je ako se u taj proces ulazi uz već izgrađene i što snažnije veze sa silama Istoka nego bez tih odnosa.
Tako smo u jednom danu dobili potvrdu i sa Istoka i sa Zapada o tome koliko je Srbija cenjena u dve supersile, što je samo potvrda ispravnosti politike koju vode predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Vlada Srbije. Time su na najbolji način opovrgnuta mišljenja da se Srbija mora svrstati na jednu stranu, ali i data potvrda da se politika neutralnosti i saradnje sa svim globalnim igračima može uspešno primenjivati samo u slučaju apsolutne posvećenosti interesima svoje zemlje. Građani to prepoznaju i zato daju ogromnu podršku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, a ne onima koji primaju naloge u ovoj ili onoj ambasadi ili kod jednog ili drugog tajkuna.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)