60.000 Srba ako glasa, imaćemo poslanika: Kampanja za izbore u senci poziva na ubijanje srpske dece!
Srbi iz Hrvatske prvi put će samostalno učestvovati na izborima za Evropski parlament i to na dve liste. Da bi se osvojio mandat, potrebno je 60.000 glasova. Šta bi mesto u parlamentu značilo za Srbe u Hrvatskoj i za Srbiju?
Kandidati 33 sa liste u Hrvatskoj bore se za 12 mandata u Evropskom parlamentu. Za jedno mesto bori se 12 kandidata sa dve srpske liste. I baš to potencijalno mesto koje bi mogao da zauzme jedan Srbin iz Hrvatske zadalo je mnogo posla onima koji sa tim nisu saglasni – pa su uvrede i pretnje dodali na plakate Samostalne demokratske srpske stranke.
Kandidat SDSS-a Dejan Jović kaže da pitanje koje je postavljeno na plakatima nije usmereno Srbima. Srbi, kaže, znaju kako je biti Srbin u Hrvatskoj, pa pitanje upućuju hrvatskom društvu i Evropskoj uniji.
"Mi smatramo da EU koja ima 40 do 50 miliona ljudi koji su pripadnici manjina da ona treba obratiti pažnju više na manjinske zajednice", ističe Jović.
A da bi neko Evropi posebno na to da skretao pažnju potrebno je 60.000 glasova. U Srbiji se glasa na tri lokacije. Više će ih biti ako bude i više prijavljenih glasača koji uoči glasanja govore o problemima.
"Srba u Hrvatskoj ostalo je malo, težak im je položaj, u nekim krajevima pa i u kraju u kojem ja živim nema ni dobrog puta, struje, nema uslova za povratak, pogotovo nema uslova za održiv povratak", podseća predsednik Asocijacije izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir.
Za prava i Srba i Mađara, kaže, zalagao se Andor Deli. On je prvi državljanin Srbije u Evropskom parlamentu koji je tamo došao sa liste Orbanove partije Fides.
Dopisnik RTS-a iz Brisela Dušan Gajić ukazuje da od jednog evroposlanika ne treba očekivati senzacionalne rezultate, ali napominje da i taj jedan ima mogućnost da pokreće određena pitanja i inicijative.
"Koliko će to imati veze i ostaviti traga na odnose Balkana i EU, Srbije i EU, ima veze sa tim koliko je poslanik uključen u rad relevantnih odbora i komisija koje se bave proširenjem i Zapadnim Balkanom", objašnjava Gajić.
A pogled na Zapadni Balkan iz poslaničkih klupa EP zavisiće i od njegovog budućeg sastava, posebno zbog predviđanja da bi stranke krajnje desnice, iako ne bi osvojile većinu, mogle da znatno uvećaju broj mesta.
Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker je, uoči izbora, biračima poručio da bi trebalo da se zapitaju kako će izgledati "evropski pejzaž" u narednim godinama ako bi svi glasali za ekstremiste.
Dušan Gajić ocenjuje i da je moguće da Evropski parlament bude fragmentiraniji.
"To može da znači komplikovanije donošenje odluka, usporenije reforme, a to je nešto što može da bude bude nepovoljno za Srbiju i one koji očekuju brži proces proširenja", napominje Gajić.
Ko će odlučivati, reći će ne samo birači već i postizborna kombinatorika. Izbori se održavaju od 23. do 26. maja.
ŠAPIĆ ŠOKIRAO ČITAVU JAVNOST! Novinari su zaćutali kad je rekao šta misli o predsedniku Srbije!
Milojko Budimir predsednik Asocijacije izbjegličkih udruženja Srba iz Hrvatske pozvao je sunarodnike sa prebivalištem u Srbiji da u nedelju 26.05.2019 godine izadju na izbore za Evropski parlament.
Glasanje će se održati u konzulatu Republike Hrvatske u Beogradu (Kneza Miloša 82/1) i Generalnom konzulatu u Subotici (Maksima Gorkog 6).
Milojko Budimir je pozvao da se podrži lista SDSS (Samostalne demokratske srpske stranke) čiji kandidati imaju priliku da postanu prvi predstavnici Srba u Evropskom parlamentu.
“Prvi put bio bi to glas za jednog Srbina koji bi mogao da upozna evropsku i svetsku javnost u kakvom se položaju sada nalazi srpska zajednica koja živi u Hrvatskoj. Da skrene pažnju da Hrvatska nije ispoštovala obaveze koje je preuzela u pristupnim pregovorima i da ignoriše poglavlje 23- Pravosuđe i temeljna ljudska prava. Da ukaže na netoleranciju, govor mržnje, opake tendencije istorijskog revizionizma; neispunjavanje preuzetih obaveza iz bilateralnih i međunarodnih ugovora; da prognanim Srbima nije vratila oduzeta stanarska prava, neisplaćene penzije, nije obnovila porušene kuće; da je zaustavljen proces inhumacije i identifikacije posmrtnih ostataka. Osim toga, taj glas bio bi i glas razuma na putu Srbije prema članstvu u Evropskoj uniji.", rekao je Milojko Budimir.
Podsetimo, najnovija poruka mržnje ispisana je na predizbornom plakatu Pupovca i njegove Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) u Zagrebu. Ispisani su ustaški simobili i poruke "Zakolji srpsku decu" i "Ubij Srbina", javlja hrvatski sajt Indeks.
Nakon uništavanja plakata za izbore za Evropski parlament, oglasio se Pupovac na Fejsbuku, gde je poručio da je Zagreb njegov grad, a da to nije poruka njegovog grada.
- Zagreb, moj grad. Grad moje dece, mojih studenata i mojih prijatelja. Grad koji mi je dao koliko i moji roditelji. Grad kojem dajem koliko deca mogu dati roditeljima. Ovo nije poruka mojeg grada. Zagreb je i Загреб - poručio je Pupovac.