U SRBIJI GRADNJA NE STAJE Sankcije Rusiji naštetile zemljama EU, ali ne i našoj zemlji
EPA
U SRBIJI GRADNJA NE STAJE Sankcije Rusiji naštetile zemljama EU, ali ne i našoj zemlji

Alo!/M. Š.

 

Između ostalog, zato što su povećane cene materijala za građevinare mnogi projekti u regionu i Evropi su obustavljeni, ali graditelji iz Srbije za sada ne planiraju prekid radova, budući da građevinski materijal većinom nabavljaju iz Kine.

Kako za Alo! kaže naš sagovornik Miodrag A., vlasnik jedne od vodećih građevinskih firmi, čak 80 odsto naših građevinskih firmi eksere i šrafove uvozi iz Kine, pa nisu pogođeni sankcijama i razloga za brigu nema.

- Istina je da su cene građevinskog materijala neizvesne i umnogome zavise od šireg tržišta, ali u Srbiji nema krize i za sada ne postoje veći projekti čija je gradnja stala. Gradnja u Srbiji je već godinama van Rusije i Evropske unije, pa s te strane ne moramo da trpimo zbog sankcija Putinu. Više od 80 odsto nas glavne materijale nabavlja iz Kine i nikada nije bilo problema. Za jedno od najluksuznijih naselja kod nas, Beograd na vodi, gotovo je sav građevinski materijal uvezen upravo iz Kine - navodi Miodrag, i ističe mogućnost da se cene vodećih materijala menjaju i kod nas.

- Iako nestašice materijala nema i snabdevanje teče po planu, cene jesu povećane i neizvesno je koliko će se nadalje povećavati. Primer su cene metala, aluminijuma, armature i čelika, koje su znatno više nego prethodne godine, zbog čega je rano proceniti koliko će investitore koštati gradnja. Cene materijala se menjaju svakodnevno, potrebe gradnje su veće nego ikada, a sve su to parametri zbog kojih ne možemo znati koliko će građevinske firme ulagati u nabavku materijala neophodnih za gradnju - kazao je vlasnik građevinske firme, uz objašnjenje da se u Srbiji proizvodi samo četvrtina materijala potrebnog za građevinske radove.

- Domaća industrija u Srbiji je na zadovoljavajućem nivou, ali i dalje nemamo kapacitet da izvedemo građevinske radove samo uz domaću proizvodnju materijala. Građevinski posao u velikoj meri zavisi od uvoza iz inostranstva, budući da su količine materijala ogromne i da bi nam za proizvodnju vodećih građevinskih materijala bilo potrebno mnogo dodatnog vremena i znatno više ljudi i resursa - zaključio je Miodrag.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading