SENAT DAO OVLAŠĆENJA BAJDENU Može da pokrene "lend liz" program koji nije viđen od Drugog svetskog rata!
Redovni profesor na Katedri za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Životić kaže za RTS da je pozicija Srbije danas veoma teška.
On je gostujući na RTS-z, rekao i da se danas ponovo nalazimo pred velikim odlukama koje su sudbonosnog karaktera. "Ti izazovi su takvi da će tražiti odgovor ne samo za naredne dane, već i za neku našu budućnost i na dalji i kraći rok", ističe on.
"S obziromm na dubinu potresa koji se dešavaju mi ćemo biti prinuđeni da zauzmemo poziciju koja će u narednim decenijama odrediti sudbinu ovog prostora, ne samo našu, već i naše dece", objašnjava dalje i dodaje: "Čini mi se da smo ponovo u poziciji da ćemo morati da se jasno opredelimo."
Na pitanje može li Srbija da ostane dosledna u stavovima, ističe da kada je Srbija izašla sa zvaničnim državnim stavom koji je bio umeren i sročen tako da je govorio da se uporište traži u određenim principima, on je uvažavao pre svega situaciju kakva je postojala u tom trenutku.
"I u toj izjavi se videlo da je ostavljen prostor za budućnost, da se u skladu sa situacijom stav koriguje. U kojoj meri će stav biti održiv u najmanjoj meri zavisi od srpske diplomatkse pozicije. Najviše zavisi u kom pravcu će konflikt ići. Za nas, kao i za međunarodnu zajednicu je u interesu da konflikt stane što pre", naveo je Životić.
Važna vest je, napominje, da je Senat jednoglasno dao ovlašćenja predsedniku SAD Džozefu Bajdenu da može da pokrene "lend liz" program koji nije viđen još od Drugog svetskog rata.
"To je program koji je Amerika pokrenula neposredno pred svoj ulazak u Drugi svetski rat, a to je program pozajmice, isporuke naoružanja i vojne opreme po ubrzanom principu. Ako je dobio ovlašćenje to znači da se priprema očigledno nekakva konkretna akcija", naveo je Životić.
Danas će Generalna skupština UN-a glasati o zahtevu Zapadnih zemalja da Rusija bude isključena iz Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija. To je, kaže, na fonu politike odsecanja Rusije od glavnih međunarodnih tokova.
"Sistem UN-a je postavljen tako da bude imun na takve uticaje, ali postoje određeni elementi gde je to moguće izvesti. Glavni argument će biti slučaj u Buči kod Kijeva koji je ostao nejasan i nerazjašnjen. Najbolje bi bilo za istinu da se formira međunarodna kriminalistička komisija koja bi utvrdila šta se tu zaista desilo", zaključio je Životić.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)