KAKO ĆE IZGLEDATI NOVA SKUPŠTINA SRBIJE Čak 34 aktera, dvocifren broj poslaničkih grupa
FOTO: Alo Nenad Vujanović

Trenutno, kako smo saznali od pojedinih lidera stranaka, i dalje traju pregovori oko formiranja klubova, a pojedini šefovi stranaka koje su ušle u parament najavljuju iznenađenje na dan sednice novog saziva parlamenta.
Izbori u Velikom Trnovcu, zbog kojih se odlagalo saopštavanje konačnih izbora rezultata aprilskih parlamentarnih izbora, završeni su 27. maja što je otvorilo vrata da se uskoro formira i Skupština Srbije.

Najveći broj mandata pojedinačno osvojila je Srpska napredna stranka - 95, a devet partija podeliće preostalih 25 mesta sa liste "Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“. Ako ne bude promena, na čelu poslaničkog kluba bi i dalje trebalo da bude dugogodišnji poslanik Aleksandar Martinović.

Sedam mandata pripašće Socijaldemokratskoj partiji Srbije Rasima Ljajića, a na čelu će, kako je za Blic rekao lider SDPS Rasim Lajić i u ovom sazivu biti Branimir Jovanović.

Vučić se sastaje danas s ambasadorom Rusije u Srbiji - Alo.rs

Jedan mandat manje imaće Partija ujedinjenih penzionera Srbije, a očekuje se da će šef i dalje biti Hadži MIlorad Stošić. Ostalih sedam stranaka sa liste SNS će imati od jednog do tri mandata, što je dovoljno za formiranje kluba.

Druga partija po snazi u parlamentu biće Socijalistička partija Srbije, koja će imati 24 mandata.

Novi - stari šefovi klubova

Ako ostane sve kao i do sada, šef poslaničkog kluba socijalista i dalje će biti Đorđe Milićević. Ipak, to nije još izvesno.

- Nismo još razgovarali o personalnim rešenjama - kazao je Milićević za Blic.

Sa izborne liste "Ivica Dačić - Premijer Srbije" u poslaničkim klupama ponovo će biti osam predstavnika Jedinstvene Srbije a lider Dragan Marković Palma će, kao i do sada, biti šef ove grupe.

Izborna lista koalicije Ujedinjeni za pobedu Srbije osvojila je 38 poslaničkih mesta, od kojih je najviše pripalo Narodnoj stranci Vuka Jeremića - 12.

Stranka slobode i pravde, koju predvodi Dragan Đilas, imaće 11 poslanika, i svoju poslanički grupu zajedno sa Pokretom slobodnih građana koji ima tri poslanika i Pokretom za preokret, Sindikatom Sloga i Pokretom Otadžbina koji imaju po jedan mandat.

Zamenik predsednika SSP Borko Stefanović rekao je za Blic da će ga voditi Marinika Tepić. Mandat manje imaće Demokratska stranka.

Pokret NADA imaće ukupno 15 poslaničkih mandata – po sedam pripašće Demokratskoj stranci Srbije i Monarhistima koje predvodi Vojislav Mihailović. Lider DSS Miloš Jovanović rekao je nedavno da još nisu doneli odluku da li će biti u jednom ili dva poslanička kluba, niti ko će ga voditi.

U novom sazivu parlamenta biće i predstavnici koalicije Moramo, koja je osvojila 13 mandata.

RAT ŠIPTARA OKO MILIONA Tači i Veselji: Kurti, gotov si! - Alo.rs

Iznenađenje na dan sednice

Pokret Ne davimo Beograd imaće pet mesta u poslaničkim klupama, što je dovoljno za formiranje poslaničkog kluba, na čijem čelu će biti Radomir Lazović.

Njihovi koalicioni partneri iz Otvorene građanske platforme Akcija i Ekološkog ustanka će imati po četiri mandata, i činiće jedan poslanički klub a trebalo bi da ga vodi Nebojša Zelenović.

Deset poslaničkih mandata osvojila je koalicija Patriotski blok za obnovu Kraljevine Srbije, koju čine pokret Dveri i Pokret za obnovu Kraljevine Srbije Žike Gojkovića. Oni će imati zasebne poslaničke klubove - Dveri će predvoditi Boško Obradović, i imaće šest poslaničkih mesta.

POKS bi u u Skupštini Srbije trebalo da predstavlja četvoro narodnih poslanika i da bude bez kluba, ali, kako tvrdi lider Žika Gojković, to nije konačna opcija. On za Blic otkriva da im je prišao jedan poslanik i da će imati poslanički klub, ali nije želeo da kaže ko je u pitanju.

KAKO ĆE IZGLEDATI NOVA SKUPŠTINA SRBIJE Čak 34 aktera, dvocifren broj poslaničkih grupa

FOTO: Alo Nenad Vujanović

 

- Ne mogu da otkrivam do sednice - rekao je Gojković.

Jedina partija koja je samostalno preskočila izborni prag od tri odsto je stranka Zavetnici, koja će u novom parlamentarnom sazivu imati deset poslanika. Šef poslaničkog kluba biće lider stranke Milica Đurđević Stamenkovski.

Predstavnike u Skupštini Srbije imaće i pet manjinskih stranaka, od kojih najviše Stranka vojvođanskih Mađara – pet.

- Imaćemo svoj poslanički klub jer nas je dovoljno. O personalnim rešenjima još nismo razgovarali unutar stranke. Učinićemo to pre konstituisanja stranke - rekao je za Blic Balint Pastor, dosadašnji šef poslaničke grupe SVM.

Tri poslanička mesta osvojila je Stranka pravde i pomirenja koju predvodi Usame Zukorlić, jedno mesto manje pripalo je Stranci demokratske akcije Sandžaka, dok su Demokratski savez Hrvata u Vojvodini i stranka rusinske nacionalne manjine Zajedno za Vojvodinu osvojili po jedan poslanički mandat.

Zašto je važan poslanički klub?

Za formiranje poslaničkog kluba potrebno je najmanje pet poslanika, a on je za svaku stranku važan, jer joj daje razne pogodnosti. Onaj ko ima svoju poslaničku grupu, u skladu sa njenom snagom, ima pravo na mesta u skupštinskim odborima, a, pored toga, vreme za diskusiju se raspoređuje među poslaničkim grupama, što svakoj stranci omogućava da promoviše svoje programe i ideje.

Osim toga, poslaničke grupe dobijaju priliku da postavljaju poslanička pitanja utorkom i četvrtkom na početku sednice, ali i u danu za postavljanje pitanja članovima vlade, svakog poslednjeg četvrtka u mesecu, ukoliko je u toku sednica parlamenta.

Otakzana poseta Lavrova - Alo.rs

Šta (ne) mogu samostalni poslanici?

Samostalni poslanici ne mogu da postavljaju pitanja utorkom i četvrtkom, a u danu za postavljanje pitanja članovima vlade, ukoliko ih ima više, mogu da se dogovore ko će dobiti priliku da pita, ili da pokušaju da jedni druge preteknu prilikom prijavljivanja.

Za njih važi i vrlo ograničen prostor za učešće u diskusiji na plenarnim sednicama, svega pet minuta, oni ne mogu da budu članovi odbora, ali, kao i svi drugi poslanici mogu da prisustvuju sednicama i da učestvuju u raspravi.

 

 

 


 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading