ŠIPTARI ĆE POSLATI DRON ZA UBIJANJE! Diković i Drecun upozoravaju na opasnost od terorizma
A to nešto ozbiljnije moglo bi biti slanje naoružanog drona na nebo iznad centralne Srbije, pa čak i neka vrsta terorističkog akta pomoću bespilotne letelice.
Prema informacijama do kojih je naš list došao u bezbednosnim strukturama, sigurno je da mnogi koji ne žele dobro Srbiji imaju raznorazne opasne planove. Jedan od njih, svakako, podrazumeva i slanje naoružanih dronova.
- Poznato je da te bespilotne letelice mogu da nose određenu količinu eksploziva. Baš zbog toga, svi sistemi osmatranja neba su maksimalno podignuti i doslovno ni ptica ne može da prođe a da je ne primetimo - objašnjava izvor Alo!.
POKRET JEDINICA
Da opasnost od ozbiljnijih provokacija i te kako postoji, saglasni su i sagovornici našeg lista.
Bivši načelnik Generalštaba Ljubiša Diković naglašava da savremeni dronovi imaju višestruku namenu.
- Uz opremu za osmatranje prostora radi prikupljanja podataka o neprijatelju, njegovom rasporedu, pokretu jedinica, oni mogu nositi i naoružanje i ispoljiti dejstvo čak i po oklopnim sredstvima, utvrđenim zgradama, bunkerima, podrazumeva se, i pešadiji. Budućnost je u dronovima, i po pitanju obaveštajnih podataka, ali i po pitanju udara po snagama neprijatelja - kaže Diković, i objašnjava:
- Što se tiče izviđanja, dron je bolja varijanta od satelitskog snimka u mnogim slučajevima, pre svega u izviđanju manje uočljivih detalja, poput pešadije ili artiljerije, oni lete na nižim visinama i opremljeni su najsavremenijim kamerama, koje uveličavaju po nekoliko puta i mogu da snime i najmanje detalje.
Ljuban Karan, potpukovnik KOS-a u penziji, ističe da će tek istraga otkriti čiji je dron koji je oboren iznad Raške.
- Ti dronovi koji su poslati u špijunažu mogu pripadati KFOR-u. Ali, i kosovskim bezbednosnim snagama, pošto su i oni naručili iste takve američke puma dronove, dalje dronove imaju i hrvatski kontingent i mađarski kontingent u KFOR-u. Ako pretpostavimo da je reč o KFOR-u, postavlja se pitanje zašto su zainteresovani za našu vojsku. Oni su nadležni za KiM i nikako ne bi smeli da osmatraju centralnu Srbiju. Ovi moderni ratovi pokazuju da su obaveštajne informacije jednako važne kao i oružje.
HRANA, GORIVO...
Predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun ističe da je opasno što je oboreni dron snimao kritičnu vojnu i civilnu infrastrukturu.
- Vojnu - kada se radi o položaju i rasporedu naših jedinica, kojim naoružanjem i opremom raspolažu. Civilnu infrastrukturu - magacine gde se čuva hrana, gorivo, to su sve kritični objekti i možda neko želi da isplanira neku diverziju, neku terorističku akciju nad tim objektima ili nad ljudstvom - rekao je Drecun.
Bajraktari i šahidi
Dronovi su u punu borbenu upotrebu masovno ušli poslednjih godina. Prvo u sukobu jermenskih i azerbejdžanskih snaga u Nagorno Karabahu, a zatim i u Ukrajini. U rukama azerbejdžanskih snaga moćnim su se pokazali turski „bajraktari“, dok Rusi najviše koriste iranske dronove „šahid“, ali preimenovane u „geran“.
Dronovi u ratu
PREDNOSTI
1. Jeftini, pa nije velika šteta ni kad budu oboreni
2. Mogu se navoditi i na mete u pokretu
3. Imaju veliku razornu moć
MANE
1. Dosta su spori, pa dobar PVO sistem može da ih obori
2. Mogu se oboriti i elektronskim ometanjem sa zemlje
3. Imaju karakterističan zvuk, pa neprijatelj može unapred znati da stižu
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)