KURTIJEVA VLADA NESTABILNA, MOGUĆI IZBORI Hoće li povlačenje srpskih poslanika izazvati političku krizu u Prištini?
Iako glasovi predstavnika Srba, koji imaju zagarantovana mesta u parlamentu, nisu "tas na vagi" u skupštinskoj većini, bez njih ne mogu da se menjaju i usvajaju pojedini akti, kao što su Ustav ili važni zakoni.
Za predsednika Matice Albanaca u Srbiji Demu Berišu nema dileme da povlačenje predstavnika Srba iz institucija u pokrajini podrazumeva da se mora ići na nove izbore, jer "parlament ne može funkcionisati bez 10 članova srpske zajednice".
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže nam da formalno gledano nije neophodno učešće Srba za "dnevno" funkcionisanje skupštine:
- Kurti vodi politiku koju mnogi među Albancima ocenjuju kao opasnu. Pogotovo što je Priština do sada sve radila na krilima američke politike, a sad Kurti pokušava da neke stvari izgura samostalno.
U trenutnom sazivu parlamenta, koji ima 120 mesta, Kurtijevo Samoopredeljenje ima 57 mandata. Druga po snazi je Demokratska partija Kosova nekadašnjeg premijera Hašima Tačija sa 19 poslanika, a treća Demokratski savez Kosova, koji ima 16 mesta u parlamentu. Ove dve stranke ni do sada nisu pružale blanko podršku za sve poteze Kurtija, dok je opoziciona Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, koja ima osam poslanika, izuzetno kritički nastrojena prema premijeru. Kurti se u parlamentu uzda i u 10 glasova koji pripadaju strankama nesrpskih manjina. Dok se Srbi na KiM grčevito bore za svoja prava, Kurti se oglasio juče na "Tviteru", ponovo "gurajući prst u oči" našem narodu. On je naveo da je KPS do sada izrekla "843 opomene zbog nedozvoljenih tablica" i da je bilo "nula incidenata i pritužbi".
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)