ZLOČIN KOJI PAMTE SRBIJA I KINA Odata pošta žrtvama NATO bombardovanja kineske ambasade
Na mestu srušene zgrade ambasade na Novom Beogradu i na dan kineskih zadušnica vence su položili i odali poštu poginulima predstavnici Ambasade Kine, Vlade Srbije, Grada Beograda i Udruženja novinara Srbije.
Naglasili su da Srbija nikada neće zaboraviti taj strašni događaj u kome su živote izgubili civili koji su radili svoj posao.
- Svi treba da izvuku pouke iz svega ovoga kako ovi zločinci koji su kukavički ubijali žene, decu, novinare – a ovo nije bila linija fronta, nisu imali hrabrosti da siđu na Paštrik i Košare da se bore sa našim borcima, nego su iza leđa ubijali njihovu decu, žene i naše kineske prijatelje. U nedostatku te hrabrosti, služeći se podlostima i koristeći kriminalce od kojih su kasnije napravili kriminalnu državu, naše je da se sećamo, pamtimo i da se molimo bogu za sve koji su izgubili živote - rekao je Zoran Gajić, ministar sporta.
Kineski narod nikada neće zaboraviti bombardovanje kineske ambasade u Jugoslaviji. Ambasadorka Kine Čen Bo izrazila je zahvalnost prisutnima što se svake godine okupljaju na prostoru nekadašnje ambasade Kine i sećaju tri nastradala kineska novinara.
- Naše zajedničko sećanje na njih odražava ne samo to koliko mi negujemo naše tradicionalno čelično prijateljstvo, već i naše zajedničke težnje za mirom, za nezavisnom politikom, za međunarodnom pravdom. U današnjoj međunarodnoj situaciji sve više je potrebno da se pridržavamo principa povelje UN i međunarodnog prava - kaže ambasadorka Čen Bo.
Da podsetimo, 7. maja 1999. tokom NATO agresije na SRJ, među mnogim objektima širom naše zemlje, meta je bila i kineska ambasada, na koju je američki bombarder izbacio tri projektila. Nastradalo je troje kineskih novinara, a ranjeno dvadesetoro ljudi.
Na mestu bombardovanja postavljena je spomen-ploča simbol prijateljstva dva naroda, a u obnovljenoj zgradi otvoren je Kulturni centar Kine.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)