KURTI NAS UDARA I PO STOMAKU I PO DŽEPU Građani na Severu Kosova papreno plaćaju proizvode sumnjivog porekla
Pojeftinjenje proizvoda iz akcije „Bolja cena“ građani koji žive u južnoj srpskoj pokrajini neće ni osetiti jer je pre nekoliko meseci premijer privremenih prištinskih institucija zabranio promet namirnica i druge robe poreklom iz centralne Srbije. Zbog ove sumanute zabrane, koja je mesecima na snazi, građani će određene artikle plaćati skuplje i za 20 odsto.
Naime, računica je jasna i pokazuje da svi oni srpski proizvodi čija je cena snižena ukupno koštaju 2.815 dinara, dok iste namirnice, ali drugih proizvođača, koje se prodaju na tzv. Kosovu, zbirno su skuplje za oko 600 dinara, i takva bi korpa iznosila 3.415 dinara. Ovo možda i ponajbolje ilustruje primer cene brašna. Kilogram ove osnovne životne namirnice stranog proizvođača građani na severu KiM plaćaju od 90 do 110 dinara, a u centralnoj Srbiji cena brašna od pre nekoliko dana iznosi 50 dinara. Takođe, litar jogurta Srbi sa severa plaćaju i stotinu dinara skuplje. Njegova cena u centralnoj Srbiji je 139, a na severu i do 240 dinara.
JOŠ IH I POLICAJCI MALTRETIRAJU
Milutin V. iz Leposavića za Alo! kaže da je primoran da kupuje proizvode sumnjivog porekla i da ih, pritom, plaća znatno skuplje.
- Niti znam šta jedem, niti šta pijem. To je neko uvozno mleko, niti je belo, niti ima prijatan miris. Isto je i za jogurt. Kurti nam je zabranio da jedemo ono što želimo. Udara nas sa svih strana, i po stomaku i po džepu - kazao je on.
I Srbi iz Zubinog Potoka negoduju zbog toga što ne mogu da pazare namirnice po sniženim cenama. Vesna A. iz ove severne opštine kaže za Alo! da je u nedelju išla u Novi Pazar da kupi namirnice, ali da su joj albanski policajci na prelazu Brnjak zamalo zaplenili robu.
- Išla sam kod sestre koja tamo živi i iskoristila sam priliku da ponešto i kupim. Policajci su nas pola sata držali na prelazu, bunili su se zbog tri kese hrane koje smo kupili. Ipak, na kraju su nas pustili da prođemo. Sve što nam Priština i Kurti rade je iživljavanje - kazala je ona.
I cena parizera je znatno veća u odnosu na onu u centralnoj Srbiji. Tako, na primer, kupac u Kragujevcu za kilogram ove namirnice izdvaja 259 dinara, a Srbin na severu KiM 800 grama pilećeg parizera koji je proizveden u Severnoj Makedoniji plaća 320 dinara. Ubedljivo najveća razlika je u ceni pasulja, na severu KiM je 400 dinara, a nakon sniženja u centralnoj Srbiji košta 259 dinara.
- Baš sam juče kupovala pasulj i platila sam ga 400 dinara. Nikada skuplji nije bio i pitanje je odakle su ga uvezli. Kurti želi da protera sve što je srpsko, najpre Srbe, a zatim i naše namirnice. Potez naše države Srbije je odličan i nadam se da će se Priština urazumiti i da će nam dozvoliti da kupujemo one proizvode koje volimo i u čiji kvalitet ne sumnjamo - kazala je Rosa N., penzionerka iz Severne Mitrovice.
DOSTA JE PRAZNIH OBEĆANJA
I dok je kiselo mleko odnedavno u Srbiji dostupno po ceni od 64 dinara, na severu KiM za ovu namirnicu građani izdvajaju od 100 do 150 dinara, u zavisnosti od toga da li je reč o robi makedonskog ili kosovskog proizvođača.
Cena suncokretovog ulja u centralnoj Srbiji će biti spuštena sa sadašnjih 160 na 144 dinara za litar, a na severu južne pokrajine je od 200 do 240 dinara.
Aljbin Kurti pre tri meseca zabranio je uvoz, odnosno promet robe srpskog porekla.
Tvrdnje međunarodnih predstavnika da se radi na deeskalaciji situacije građani severa KiM doživljavaju kao prazna obećanja, i poručuju da su prinuđeni da u marketima kupuju manje kvalitetnu robu po višim cenama, čekajući dan kada će Imlekova „kravica“, „plazma“ i deterdžent biti ponovo dostupni, kao i da jogurt iz Raške sa simboličnim imenom „granica“, pređe administrativnu liniju i nađe put do kupaca na Kosovu.
Grenel Šoleu: Priština vas ignoriše!
Bivši izaslanik SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel upitao je juče specijalnog savetnika Stejt departmenta Dereka Šolea da li je rekao predsednici privremenih prištinskih institucija Vjosi Osmani da ZSO mora da bude formirana i da moraju da budu raspisani lokalni izbori na severu Kosova i Metohije. Grenel je reagovao na Šoleovu objavu na društvenoj mreži X u kojoj on navodi da je u razgovoru sa Osmani na marginama Generalne skupštine UN u Njujorku zatražio da se Priština hitno angažuje u dijalogu sa Beogradom.
„Da li ste joj rekli da izbori moraju da budu raspisani? A šta je sa zahtevom za formiranje Zajedinice srpskih opština“, napisao je Grenel na platformi X.
Ukazao je da je Šole već izneo te zahteve, ali da ih je Priština ignorisala.
„Vaše reči su bla-bla-bla. Ovo govorite već godinu dana. Ovaj zahtev ste izneli 3. juna. Oni vas ignorišu“, poručio je Grenel.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)