Lokalnim samoupravama u Vojvodini dodeljeno 320 miliona dinara za uklanjanje divljih deponija s poljoprivrednog zemljišta (FOTO)
Ugovori su zaključeni sa predstavnicima 13 lokalnih samouprava, a to su Zrenjanin, Žitište, Čoka, Ruma, Nova Crnja, Inđija, Novi Kneževac, Beočin, Sečanj, Odžaci, Alibunar, Irig i Bečej.
Podsekretar Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Aleksandar Panovski istakao je tom prilikom da je Sekretarijat ove godine inicirao da se u Program zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta uvrsti nova konkursna linija koja je namenjena za rešavanje problema divljih deponija koje se nalaze na poljoprivrednom zemljištu u javnoj svojini, pri čemu će otpad biti odložen gde je i predviđeno, a zemljište biti korišćeno u svrhe poljoprivredne proizvodnje.
„Bespovratna sredstva su namenjena za sufinansiranje troškova za uklanjanje otpada primarnom separacijom ili drugim tretmanom na mestu gde postoje divlje deponije, i radi maksimalnog iskorišćavanja komunalnog otpada – za njegovo utovarivanje, transport i odlaganje na registrovane deponije i lokacije koje su planskim dokumentom jedinice lokalne samouprave predviđene za to“, izjavio je podsekretar Panovski i naglasio da će na taj način biti sprečene sve negativne emisije i loš uticaj deponija na okolinu.
On je rekao da divljih deponija ima u velikom broju lokalnih samouprava, da one smanjuju kvalitet zemljišta i dovode u pitanje bezbednu proizvodnju hrane. Panovski je dodao da se problemi proširuju usled padavina jer se štetne materije slivaju u zemljište, odlaze u druge slojeve i zagađuju ih, ali je napomenuo da će proces čišćenja i uklanjanja deponija osloboditi veliku površinu zemlje.
„Ovim projektima će sa divljih deponija u AP Vojvodini biti uklonjeno i odloženo blizu 125.000 kubnih metara otpada, čime će se osloboditi gotovo 25 hektara poljoprivrednog zemljišta u javnoj svojini“, naglasio je Panovski.
Neki od predstavnika lokalnih samouprava koje su dobile sredstva rekli su da planiraju da reše problem divljih deponija i da to zemljište kasnije u potpunosti bude u funkciji poljoprivrede, dok oni koji su proces čišćenja započeli i ranije, ovim sredstvima nameravaju i zvanično da ga završe.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)