"IZNUĐENA, ALI MUDRA ODLUKA" Ristić: 9. januar je praznik svih Srba, bez obzira s koje su strane Drine
Direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić kaže za RTS, povodom proslave 32 godine postojanja Republike Srpske, da je stvaranje RS jedan od najvažnijih događaja savremene srpske istorije i da je to bila iznuđena, ali neophodna i mudra odluka. Ristić ocenjuje da je Haški tribunal doneo selektivnu pravdu i time "dolio ulje na vatru". Smatra da je paralelizam koji deo međunarodne zajednice pokušava da uspostavi između KiM i RS neutemeljen u stvarnosti.
Istoričar Dejan Ristić je u Jutarnjem programu izjavio da je Dan Srpske za sve Srbe, bez obzira da li su sa jedne ili druge strane Drine, jedan od najznačajnijih događaja savremene nacionalne istorije.
Reč je o događaju koji predstavlja početak političke, identitetske, kulturološke i svake druge borbe srpskog naroda za svoju samostojnost i pravo da postoji na tim istorijskim područjima današnje Bosne i Hercegovine, objašnjava direktor Muzeja žrtava genocida.
Ristić objašnjava da je reč o događaju koji se mora staviti u širi istorijski kontekst 20. veka.
"Pre svega mislim na genocid koji je počinjen nad Srbima, na celokupnoj teritoriji Nezavisne Države Hrvatske, na period socijalističke Jugoslavije i na čitav niz istorijskih procesa u drugoj polovini 20. veka. Ti događaji, nažalost, vodili su raspadu Jugoslavije, ali i da srpski narod, upravo poučen tim tragičnim iskustvima iz prethodnih decenija, ovaj put bude spremniji da se odbrani, da uoči opasnost koja sledi i da stvori jedan politički entitet, državotvorni entitet koji može da garantuje bezbednost", navodi Ristić.
"Stvaranje RS – iznuđena, ali neophodna i mudra odluka"
Ristić vidi budućnost Republike Srpske prosperitetnu i naprednu. "Srpska je prostor koji treba da se razvija, ne samo u političkom i privrednom, već i u kulturnom, identitetskom polju. Republika Srpska je deo našeg etničkog prostora već čitav niz vekova i prostor koji, na neki način, svi zajedno treba da imamo u svom poimanju srpskog etničkog prostora. Ne govorim o državnim granicama, o promenama državnih granica – govorim o identitetskom prostoru", napominje Ristić.
"Shvatimo da je Drina na neki način kičma srpskog etničkog prostora, geografski posmatrano, kulturološki, identitetski, verski, na koji god želite način." kaže Ristić i dodaje da je Drina prirodna spojnica levog i desnog "plućnog krila" srpskog etničkog prostora.
Srpski poslanici proglasili su 9. januara 1992. godine Republiku Srpsku kao odgovor na tadašnju nameru muslimana (sada Bošnjaka) i Hrvata da se izdvoje iz sastava Socijalističke federativne republike Jugoslavije.
"Nije se moglo očekivati da će Srbi, koji su preživeli genocid i njihova deca mirno gledati na povampirenje određenih ideologija i težnji da se opet obračunava sa srpskim etničkim korpusom, sa pravoslavnom verom na tim istim prostorima gde je taj obračun od 1941. do 1945. poprimio sve elemente genocida", kaže Ristić i ocenjuje da je odluka o stvaranju Republike Srpske bila iznuđena, ali neophodna i mudra odluka.
"Selektivna pravda Haškog suda dolila ulje na vatru"
Ristić se osvrnuo na suđenja pred Haškim tribunalom i ocenio da je taj sud doneo selektivnu pravdu i time "dolio ulje na vatru".
"Nažalost, umesto da donese pravdu, doneo je selektivnu pravdu na ove prostore i dolio dodatno ulje na vatru svojim selektivnim pristupom u odnosu na tragična dešavanja koja su se dešavala tokom ratova za Jugoslaviju", smatra Ristić.
Podseća da su slučajevi Nasera Orića i Anta Gotovine primeri selektivne pravde Haškog tribunala, gde se očigledno radi o notornim ratnim zločincima.
"Slektivna pravda predstavlja novo zrno potencijalnog nasilja koje je zasejano u ove prostore. Pod izgovorom, mi smo došli da vam podelimo pravdu, zato što vi to ne možete da uradite, a onda je ta pravda bila strogo politički motivisana i imala cilj", objašnjava istoričar.
"Neutemeljen paralelizam između RS i KiM"
Ristić je siguran da su dešavanja na Kosovu i Metohiji otežavajuća okolnost kada se govori o Republici Srpskoj.
"Tu se vidi da deo međunarodne zajednice, posebno zapadne, pokušava da uspostavi nekakav paralelizam, neutemeljen u stvarnosti, između Kosova i Metohije i Republike Srpske", objašnjava Ristić i dodaje da se javlja pitanje Zajednice srpskih opština, koje je vrlo delikatno.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)