Aljbin Kurti
Foto: EPA/ARBEN LLAPASHTICA

Naime, Priština godinama sprovodi tranziciju tzv. KBS u vojsku ove kvazidržave, a sem toga, lažna država Kosovo najavljuje i uvođenje obaveznog vojnog roka, što znači da planira i Srbima da nametne uniformu tzv. vojske nastale na temeljima terorističke OVK.

Zvaničnici SAD navode da ta zemlja prodajom ovih raketa „nastavlja da podržava procese na tzv. Kosovu koji imaju za cilj jačanje bezbednosti“.

- SAD nastavljaju da u potpunosti podržavaju transparentnu tranziciju kosovskih bezbednosnih snaga u multietničke, teritorijalne odbrambene snage koje su pod civilnim nadzorom, interoperabilne u NATO. Stejt department je redovno donosio odluke o odobravanju inostrane vojne prodaje ministarstvu odbrane Kosova za potrebe KBS. Ova prodaja podržava ciljeve spoljne politike i nacionalne bezbednosti Sjedinjenih Država poboljšanjem bezbednosti Kosova i razvojem njihovih odbrane - navedeno je u dopisu Stejt departmenta.

ALARM: Rakete džavelin u rukama Kurtija opasnost po mir u celom regionu!

Foto: Shutterstock

 

 

Prištinski tzv. ministar odbrane Ejup Maćedonci rekao je da proces nabavke nove vojne opreme prolazi kroz nekoliko faza usvajanja.

- Ovo je ranije dogovoreno. Kao deo tranzicionog plana, imamo plan za kupovinu od SAD. Ovo pitanje sam isticao čak i kada sam bio u SAD, ono je sada u fazi odobravanja u američkom Kongresu kao pitanje, ali Sjedinjene Američke Države su ključni akter u snabdevanju KBS u okviru plana tranzicije. To je deo naše strateške opreme. Počinje kao procedura jer prolazi kroz nekoliko faza odobravanja - rekao je Maćedonci.

Američka kongresmenka Klaudija Teni, predsedavajuća Srpskim kokusom, poručila je da je sporazum Stejt departmenta da pošalje rakete „džavelin“ na tzv. Kosovo „neverovatno zapaljiv:

- Sporazum Stejt departmenta da pošalje rakete „džavelin“ na (tzv.) Kosovo je neverovatno zapaljiv, posebno dok su tenzije povećane na Zapadnom Balkanu. Ova odluka samo doliva ulje na vatru i čini verovatnijim novi sukob. Štaviše, ova odluka nagrađuje (tzv.) Kosovo dok ono nastavlja da ignoriše prethodne međunarodne obaveze, kao što su one dogovorene Briselskim sporazumom iz 2013. godine - navela je Teni, i dodala da je inicirala zakon kojim bi se podržao Briselski sporazum iz 2013. da bi se tzv. Kosovo proglasilo odgovornim za nepoštovanje međunarodnih sporazuma.

Ona smatra da SAD ne bi trebalo da nastave da naoružavaju i finansiraju „očigledno nepoštovanje međunarodnih normi od Kurtijevog režima“.

- Znamo da slanje dodatnog naoružanja na (tzv.) Kosovo neće dovesti do mira. Umesto toga, Srbija i Kosovo su diplomatskim putem ostvarili napredak u postizanju stabilnog, bezbednog i prosperitetnog regiona Zapadnog Balkana. Zato ću uvesti zajedničku rezoluciju o neodobravanju isporuke oružja u okviru zakona o kontroli izvoza, kada Kongres bude zvanično obavešten o ovoj prodaji. Pozivam Kongres da ekspeditivno usvoji ovu rezoluciju i takođe pozivam predsednika da promeni kurs - poručila je Teni.

Za kupovinu 246 raketa ugovorena je cena od 75 miliona dolara, što znači da jedna košta oko 305.000 dolara.

Koriste se u Ukrajini

„Džavelin“ je laki prenosni protivoklopni sistem čije se rakete ispaljuju s ramena, a nakon lansiranja one se automatski navode do mete. Odmah nakon ispaljivanja lanser može da se ponovo napuni i spreman je za ispaljivanje nove rakete koje metu, odnosno tenk, pogađaju odozgo u mesto gde je oklop najslabiji.

Ovaj sistem namenjen je za uništavanje modernih tenkova i drugih oklopnih vozila, kao i niskoletećih helikoptera. Domet rakete je od 65 metara do četiri kilometra, a ona na sebi ima dve bojeve glave.

Ove rakete veoma se koriste u Ukrajini, a najveći korisnik su SAD, koje, kako je poznato, poseduju preko 50.000 komada.

Vučić: Veliko razočaranje

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u četvrtak da će Srbija nastaviti da se ponaša odgovorno i da doprinosi stabilnosti na Balkanu, kao i da će raditi na očuvanju srpsko-američkih odnosa uprkos činjenici da su SAD odlučile da prihvate zahtev Prištine o kupovini protivtenkovskih raketa „džavelin“.

Vučića je ambasador SAD Kristofer Hil obavestio o toj američkoj odluci, za koju je predsednik rekao da je „veliko razočaranje“ za Srbiju.

REAKCIJE:

Miloš Vučević

SAD su dugogodišnji saveznik Prištine, tako da nas ovaj postupak ne iznenađuje, ali je logično što smo razočarani i što otvoreno iskazujemo svoje nezadovoljstvo. Ipak, mi politiku SAD ne možemo promeniti. Na nama je da jačamo svoje odbrambene kapacitete i to ćemo sasvim sigurno činiti i narednom periodu, kao što činimo godinama. Imaćemo adekvatan odgovor.

Aleksandar Vulin

Prodaja „džavelina“ lažnoj državi Kosovo treba da pomogne Srbima da konačno razumeju da se naša borba mirnim putem za očuvanje jedinstvene Srbije smatra pretnjom, a ne legitimnim pravom naše zemlje.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (1)

Loading
Ljubiša

13.01.2024 11:27

On radi svoje, ovaj naš samo mućka nešto...