Dejan Ristić
Foto: Alo/Tadija Zlatković

 

Govoreći o kontinuiranom i konstruktivnom dijalogu koje Ministarstvo sprovodi ministar je naglasio da sa su svi dobrodošli da daju svoj doprinos unapređenju oblasti javnog informisanja, kao i to da je Ministarstvo spremno da sarađuje sa svim zainteresovanim medijskim partnerima.

,,Ministarstvo je u prethodnih šest meseci pokrenulo veoma proaktivan i otvoren dijalog sa partnerima na medijskoj sceni. I to sa svima. Za nas ne postoje zavisni i nezavisni mediji, zavisna i nezavisna udruženja ili sindikati. Za nas postoje registrovani mediji i njih je u ovom trenutku 2.194. Funkcionišu i 76 udruženja novinara, tri (samo)regulatorna tela i tri sindikalne organizacije. To je vrlo brojna i dinamična zajednica. Nastojimo na tome da Ministarstvo bude jedna od platformi za dijalog unutar medijske zajednice, ali nikako ne i jedina. Takođe, tokom dijaloga nastojimo da otvaramo apsolutno sve teme. Za nas ne postoji tema o kojoj ne želimo da razgovaramo i sagovornik koji je nepoželjan. Bezmalo svi su se uključili u dijalog. Praktično na prste jedne ruke se mogu nabrojati oni koji to još nisu učinili“, izjavio je ministar.  

Na pitanje da li su u dijalog uključena i udruženja koja čine Koaliciju za slobodu medija koja su u avgustu ove godine zatražili ostavku ministra, ministar je odgovorio: ,,Da, i oni su uključeni u dijalog. Demokratsko pravo svakoga od nas je da traži nečiju ostavku. Doživeo sam to kao doprinos dijalogu. Nakon mesec dana od tih istih naših partnera dobio sam javne pohvale. Podjednako sam ravnodušan i prema pohvalama i prema kritikama. Ne možete očekivati da će sve što radite nailaziti na pozitivan odjek, posebno kada imate tako veliki broj partnera. Normalno je suočiti se sa različitim mišljenjima i stavovima. To je demokratija. Ono na čemu mi insistiramo u dijalogu je da iznesemo argumente, ali smo istovremeno vrlo otvoreni da saslušamo bilo čije stavove i da ih prihvatimo“.  

Osvrćući se na pitanje bezbednosti novinara ministar je naglasio to da je u tekućoj godini zabeležen značajan pad slučajeva ugrožavanja bezbednosti novinara. ,,Podaci oba medijska udruženja koja prate ovo pitanje govore da od početka godine u kontinuitetu beležimo značajan pad slučajeva ometanja rada novinara i ugrožavanja bezbednosti novinara, što u stvarnosti, što u digitalnoj sferi. Da li je to razlog za nekritički optimizam? Ne. To samo govori o tome da možemo da prekrenemo određene procese u pozitivnom smislu“, rekao je ministar. 

 Govoreći o pravima i obavezama novinara ministar je naglasio i to da smo često skloni da na prvo mesto stavljamo sopstvena prava, a zanemarimo odgovornosti. ,,Biću vrlo otvoren, imamo čitav niz medijskih poslanika koji su istovremeno i akteri na političkoj sceni. To je demokratska tekovina, ali je ponekad teško razlučiti kada oni u javnost izlaze kao novinari, a kada kao akteri na političkoj sceni. Kada izađu iz sfere svoje profesije i počnu da se bave politikom dobiju politički odgovor. Demokratska je tekovina da svako može javno da kaže šta misli. Ali mora da postoji svest o odgovornosti za izrečeno. Možemo da budemo nezadovoljni nečim, ali i sebi i društvu dugujemo pristojnost. Kod nas postoje mediji koji organizuju hajke i svesno šire paniku u društvu što je sve samo ne poštovanje etičkih i profesionalnih standarda. Naš cilj je afirmacija profesionalizma i etičnosti. Ne možemo očekivati od novinara da potpuno apstrahuju sebe, ali moramo da činimo napor da u obavljanju svog profesionalnog zadatka budemo što objektivniji. Niko neće zameriti nenamernu grešku, ali ako vidite svesnu nameru, onda imate pravo da reagujete. Svakako, pitanje je na koji način ćete reagovati. Moj izbor je razgovor i ukazivanje na nešto što mislim da nije dobro. Kritika se može uputiti vrlo oštro, otvoreno i biranim rečima“, rekao je ministar.  

Konačno, komentarišući budžet Ministarstva za narednu godinu ministar je istakao da je on značajno uvećan, kao i to da su opredeljena dodatna sredstva za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja.

,,Ovogodišnji budžet Ministarstva za sufinansiranje medijskih projekata iznosio je 352 miliona dinara, dok u narednoj godini očekujemo uvećanje od još 180 miliona dinara. Ova Vlada na čelu sa g. Milošem Vučevićem veliku pažnju posvećuje sferi javnog informisanja. Da biste pokazali da ste kredibilan partner potrebno je to učiniti konkretnim postupcima, a ne samo na rečima. Pokušali smo da za ovih šest meseci utičemo na usporavanje određenih procesa koje smatramo negativnim u oblasti informisanja i na ubrzavanje onih koje ocenjujemo pozitivnim. Deo toga je i to što smo insistirali kod svih lokalnih samouprava, a njih je 156 u Srbiji, da sprovedu konkurse za sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja. I sve su to učinile. Po prvi put otkako je ta zakonska obaveza uvedena. To je nesporna zasluga ovog Ministarstva“, izjavio je ministar g. Ristić. 

Na pitanje da prokomentariše Indeks slobode medija organizacije ,,Reporteri bez granica stavlja“ koji Republiku Srbiju stavlja na 98. mesto od 180 zemalja, ministar je rekao da je Ministarstvo uspostavilo dobru saradnju sa čitavim nizom međunarodnih organizacija. ,,Uspostavili smo saradnju sa međunarodnim partnerima (Evropskom federacijom novinara i ,,Reporterima bez granica“). Održao sam sastanak sa gospođom Majom Sever iz EFN i gospodinom Pavolom Salajom iz ,,Reportera bez granica“. No, treba i to reći, ,,Reporteri bez granica“ su nevladino udruženje te samim tim nisu referenta međunarodna organizacija. Svakako su u određenoj meri stručni, ali su u i vrlo politični. I to je u redu. Ono što je merodavno za države jesu Ujedinjene nacije, njihove specijalizovane agencije, kao i međudržavne organizacije. Ove ostale organizacije mogu da pruže dragocene indikatore. Gospodinu Salaju sam ukazao na naše zamerke i uočenu selektivnost u njihovom pristupu u odnosu na Srbiju. No, bez obzira na tom, imali smo veoma konstruktivan i dobar razgovor na čemu sam mu iskreno zahvalan“, zaključio je ministar. 

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading